"Tesla" ҳайдовчисиз такси хизматини ишга туширишга тайёрланмоқда
Америкалик миллиардер, Tesla ва SpaceX компаниялари эгаси Илон Маск 22 июн куни ҳайдовчисиз такси (роботакси) хизматини ишга тушириш режаларини эълон қилди. Бу ҳақда у Х ижтимоий тармоғида маълум қилди.
Маскнинг сўзларига кўра, ҳайдовчисиз электромобилларда биринчи синов саёҳатлари Техаснинг Остин шаҳрида бошланиши мумкин.
"Биз хавфсизлик масалаларига жуда эҳтиёткорлик билан ёндашамиз, шунинг учун ишга тушириш санаси ўзгартирилиши мумкин," - деди у.
Америка оммавий ахборот воситаларининг хабар беришича, янги хизматнинг ишга туширилиши инвесторлар, Уолл-стрит таҳлилчилари ва автомобил ишқибозлари орасида катта қизиқиш уйғотмоқда.
Ўтган ойда Маск CNBC телеканалига берган интервюсида роботаксилар дастлабки босқичда масофадан туриб бошқарилишини ва фақат энг хавфсиз деб топилган қатъий чекланган ҳудудларда ҳаракатлана олишини таъкидлаган.

American billionaire, owner of Tesla and SpaceX companies, Elon Musk announced plans to launch a driverless taxi service (robotaxi) on June 22. He made it known on the X social network he said.
According to Musk, the first test rides in driverless electric vehicles could begin in Austin, Texas.
"We approach safety issues with utmost caution, so the launch date may change," he said.
According to American media, the launch of the new service is arousing great interest among investors, Wall Street analysts, and car enthusiasts.
Last month, Musk mentioned in an interview with CNBC that initially, robotaxis would be remotely controlled and could operate only in strictly limited areas considered to be the safest.