Трамп 4 давлат муҳожирлари АҚШни тарк этиши кераклигини маълум қилди
АҚШ Ички хавфсизлик департаменти 12 июнь куни юз минглаб муҳожирларга Қўшма Штатларда яшаш ва ишлаш рухсатномаси бекор қилингани ва улар мамлакатни тарк этиши кераклигини маълум қилди. Бу ҳақда CNN хабар берди.
Ушбу билдиришнома Байден давридаги озод қилиш дастури орқали Қўшма Штатларга келган Куба, Гаити, Никарагуа ва Венесуэла фуқароларига тегишли. Хабар ушбу мамлакат фуқаролари электрон почта манзилларига юборилган.
“Ушбу билдиришнома сизга шартли равишда озод қилиш тўхтатилганини маълум қилади. Агар мамлакатни тарк этмасангиз, куч ишлатилган ва мажбурий ҳолда ҳибсга олиниб, ўз ватанингизга қайтариласиз”, дейилган хабарда.
Байден маъмурияти 2023 йилда Куба, Гаити, Никарагуа ва Венесуэладан мамлакатга ноқонуний киришдан кўра, ариза топширган муҳожирларга шартли равишда озод этилишини эълон қилганди. Ариза берувчилар мамлакатда қонуний равишда бўлган америкалик ҳомийга эга бўлиши ва хавфсизлик текширувидан ўтиши керак эди. Ўшанда республикачилар маъмурият шартли равишда озод қилиш ҳуқуқидан нотўғри фойдаланганини ва ушбу мамлакатлар учун дастурни белгилашда ҳаддан ошганини таъкидлаганди.
Президент Дональд Трамп ўз лавозимининг биринчи кунида дастурни бир томонлама тугатиш тўғрисидаги фармонни имзолаган. Бу ҳаракат охир-оқибат Олий судгача етиб борган ҳуқуқий муаммоларни келтириб чиқарганди.

Trump announced that immigrants from 4 countries must leave the US.
The Department of Homeland Security in the United States announced on June 12 that the permit allowing hundreds of thousands of immigrants to live and work in the United States has been revoked and that they must leave the country. This was reported by CNN here.
This announcement applies to citizens of Cuba, Haiti, Nicaragua, and Venezuela who arrived in the United States through a parole program during the Biden era. The news was sent to the email addresses of citizens of these countries.
“This notification informs you that your conditional parole has been terminated. If you do not leave the country, you will be detained by force, and deported to your homeland,” the message stated.
The Biden administration announced in 2023 that it would conditionally release migrants from Cuba, Haiti, Nicaragua, and Venezuela who applied for entry rather than entering the country illegally. Applicants had to have a legal American sponsor and pass a security check. At that time, Republicans criticized the administration for misusing the right to conditional release and for overreaching in setting the program for these countries.
President Donald Trump signed an executive order on his first day in office to unilaterally terminate the program. This action eventually led to legal challenges that reached the Supreme Court.