Қашқадарёда сохта "профилактика инспектори" фуқарони алдаб 500 доллар пора олди
Қайд этилишича, Қашқадарё вилоятининг Қарши шаҳрида яшовчи шахс ўзини ҳудудий профилактика инспектори деб таништириб, фуқарога унинг устидан ариза тушганлиги, қўлида турли фото ва видеотасвирлар борлигини айтиб, бўлимга чақирган.
Аёл боролмаслигини маълум қилган, ўзини профилактика инспектори деб таништирган шахс эса аёлдан ишни ҳал қилиб бериши учун 500 доллар талаб қилган. Унинг сўзларига ишонган аёл шахсий маълумотлари ошкор бўлмаслиги учун сохта профилактика инспектори талаб қилган пулларни унинг пластик картасига ташлаб беради.
Шундан сўнг сохта профилактика инспектори фуқародан ушбу ишни батамом ёпиш учун яна 1,5 млн сўм талаб қилиб, пулни олаётган вақтда ҳуқуқ тартибот органлари томонидан ушланган.
Ҳозирда ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 165-моддаси 2-қисми “в” банди (товламачилик бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчига нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.

As reported, in the city of Qarshi, Kashkadarya region, a person posing as a local preventive inspector called a citizen to the division, claiming there had been a complaint against them and that they had various photos and videos at hand.
The woman was unable to go, and the person who had introduced himself as a preventive inspector then demanded 500 dollars from her to settle the matter. The woman, believing his words, transferred the requested money to his bank card to ensure her personal information remained confidential.
Afterwards, the fraudulent preventive inspector demanded an additional 1.5 million som from the citizen to close the case entirely and was caught by the law enforcement agencies while receiving the money.
Currently, a criminal case has been initiated under part 2 of article 165, clause "b" of the Criminal Code (if the fraud was committed by a group of people in a premeditated conspiracy), and pre-trial detention has been applied to the suspect.