Сифат сертификатига эга бўлмаган дори воситаларини ноқонуний савдога чиқаришнинг олди олинди
'Сифат сертификатига эга бўлмаган дори воситаларини ноқонуний савдога чиқаришнинг олди олинди'ning rasmi
1959 йилда туғилган фуқаро ва унинг 1979 йилда туғилган ўғли яшаб келаётган Олмазор туманидаги хонадонда ўтказилган текширув давомида ертўладан умумий қиймати 1 миллиард сўмдан ортиқни ташкил этувчи 72 номдаги 3615 қути дори воситалари аниқланиб, процессуал тартибда расмийлаштириб олинди.
Терговга қадар текширув давомида аниқланишича, ушбу шахслар дори воситаларини мамлакатга ноқонуний олиб кириб, уларни водий вилоятларидан арзон нархда сотиб олиб, пойтахтдаги мижозларга тарқатиб келган.
“Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази”нинг хулосасига кўра, ушбу дори воситалари давлат реестрида қайд этилмаган, мувофиқлик сертификатига эга эмас ҳамда махсус шароитларда сақланмаган.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан фуқароларга нисбатан Жиноят кодексининг 25 орқали 186³-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда ўтказилган тадбир чоғида Тошкент шаҳридаги дорихоналардан бирида сотиш учун сақлаб келинаётган 456 турдаги 57407 дона дори воситалари, 18 турдаги 835 дона қалбаки қутилар ва 1 дона дори тайёрлаш мосламаси топилди.
Мутахассислар хулосасига кўра, дориларнинг умумий қиймати 3,5 миллиард сўмни ташкил этади. Улардан 160 турдаги дори воситалари давлат реестрида қайд этилмаган, 274 турида сертификат йўқ, 50 тури сифатсиз ва муддати ўтган, 7 тури эса қалбаки экани аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан дорихона масъуллари ва бошқа шахсларга нисбатан ҳам Жиноят кодексининг 186(3)-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилди.

The sale of medicinal products without a quality certificate was prevented from being illegally distributed.
An incident related to the illegal storage and sale of pharmaceuticals has been exposed in the city of Tashkent.
Image of 'The sale of medicinal products without a quality certificate was prevented from being illegally distributed.'
In 1959, a citizen and his son born in 1979, living in a household in the Olmazor district, were found to have 3,615 boxes of medicinal products with a total value of over 1 billion UZS during an inspection conducted in their basement, which were documented in procedural order.
Preliminary investigations revealed that these individuals illegally imported medicines into the country and distributed them to clientele in the capital after purchasing them at lower prices from regions within the valley.
According to the conclusion of the "Pharmaceutical Products Safety Center", these medicinal products are not registered in the state registry, lack certification of conformity, and were not stored under the required conditions.
Currently, criminal proceedings have been initiated against the citizens under part 3 of article 186³-"a" of the Criminal Code, and investigative actions are being carried out.
Furthermore, during an operation conducted in collaboration with the Department for Combating Economic Crimes, 57,407 medicinal products of 456 types, 835 counterfeit boxes of 18 types, and one drug preparation device intended for sale were found in one of the pharmacies in Tashkent city.
According to experts' conclusion, the total value of the drugs amounts to 3.5 billion UZS. Among them, 160 types of medicinal products are not registered in the state registry, 274 types lack a certificate, 50 types are of poor quality and expired, and 7 types were identified as counterfeit.
Criminal proceedings have been initiated against the pharmacy officials and other individuals under part 3 of article 186(3)-"a" of the Criminal Code regarding this matter.