АҚШ яқин кунларда Эронга зарба беришга тайёрланмоқда
АҚШнинг юқори мартабали расмийлари яқин кунларда Эронга эҳтимолий зарба беришга тайёрланмоқда. Бу ҳақда манбаларга таяниб, “Bloomberg” хабар берди.
Уларнинг маълумотларига кўра, эҳтимолий ҳужум 21-22 июнь кунлари амалга оширилиши мумкин, аммо режалар ўзгариши эҳтимоли бор. Шу билан бирга, АҚШда “бир нечта федерал агентликларнинг юқори раҳбарияти” ҳам зарбага тайёргарлик кўрмоқда.
Манбаларнинг таъкидлашича, АҚШ етакчиси Дональд Трампнинг АҚШнинг Эрон-Исроил можаросига аралашуви ҳақидаги позицияси сўнгги кунларда республикачи иттифоқчиларнинг босими туфайли кескин ўзгарган.
Манбаларга кўра, сенатор Линдси Грэм (Жанубий Каролинадан, республикачи) Трампни фаол равишда Теҳронга қарши ҳарбий чоралар кўришга чақирган.
“The Wall Street Journal” аввалроқ хабар қилганидек, Трамп 17 июнь куни кечқурун ёрдамчиларига Эронга ҳужум қилиш режасини маъқуллаганини, аммо уни амалга оширишга ҳали буйруқ бермаганини айтди, чунки у Теҳрон ядро дастуридан воз кечишига умид қилмоқда.
Исроил 13 июнга ўтар кечаси Эронга қарши ҳарбий операция бошлади, орадан бир кун ўтмай Ислом Республикаси жавоб ҳужумини амалга оширди. Кейинги кунларда мамлакатлар яна зарбалар алмашди. Иккала томон ҳам ушбу ҳужумлар оқибатида қурбонлар ва жабрланганлар ҳақида хабар бериб, бир қатор нишонларга зарба берилганини тан олди. Ўзаро зарбалар давом этмоқда.

The USA is preparing to strike Iran in the coming days.
Senior officials in the United States are reportedly preparing for a possible strike on Iran in the coming days. This was reported by “Bloomberg” here.
According to their sources, the potential attack could take place on June 21-22, but plans may change. Meanwhile, the “top leadership of several federal agencies” in the US is also preparing for the strike.
Sources emphasize that the stance of US leader Donald Trump regarding the US intervention in the Iran-Israel conflict has significantly changed in recent days due to pressure from Republican allies.
According to sources, Senator Lindsey Graham (Republican from South Carolina) has actively been urging Trump to take military action against Tehran.
As previously reported by “The Wall Street Journal”, Trump approved the plan to attack Iran on the evening of June 17, but has not yet ordered its execution, as he still hopes that Tehran will abandon its nuclear program.
Israel began a military operation against Iran on the night of June 13, followed by a retaliatory attack from the Islamic Republic the next day. In the following days, the countries exchanged further strikes. Both sides have reported casualties and acknowledged hitting several targets. The exchange of strikes continues.