Қашқадарёда ҳали ишга солинмаган камида 15 миллиард долларлик салоҳият бор — Президент
Қашқадарё вилоятини комплекс ривожлантиришнинг устувор вазифаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтмоқда.
'Қашқадарёда ҳали ишга солинмаган камида 15 миллиард долларлик салоҳият бор — Президент'ning rasmi
Қашқадарёда вилоят “Ислоҳотлар штаби” тузилиши белгиланди. Бу ҳақда 20 июнь куни Қашқадарёни комплекс ривожлантиришнинг устувор вазифаларига бағишланган йиғилишда маълум қилинди.
“Вилоятдаги ўзгаришларни кўриб, одамлар билан гаплашиб, ислоҳотларимиз уларнинг ҳаётига шиддат билан кириб бораётганига яна бир бор амин бўлдим. Олдинлари битта вилоятдаги ўзгаришлар билан танишишга бир кун етарди. Шу кунларга етиб келдик, ҳозир битта туманга бир ҳафта ҳам кам”, деди йиғилишга раислик қилган Шавкат Мирзиёев.
Унинг таъкидлашича, 8 йил аввал вилоят саноатининг ярмидан кўпи нефть-газ ва кимё тармоғи корхоналарига тўғри келган, ўтган даврда электротехника, қурилиш материаллари, тўқимачилик, мебелчилик соҳаларида катта сакраш бўлиб, ҳозирда бу тармоқларнинг саноатдаги улуши 54 фоизни ташкил этмоқда. Лекин қилинган ишлар билан чекланмасдан, янада юқори суръат билан ишлаш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Президент жорий ҳафта бошида ҳокимларга юқоридан топшириқ кутмасдан, ўзи ташаббус қилиб, проактив ишлашга ўтиш бўйича аниқ вазифаларни белгилаб берганини эслатди. Қашқадарёда ҳали ишга солинмаган камида 15 миллиард долларлик салоҳият бор. Бу имкониятларнинг камида учдан бири лойиҳага айлантирилса, вилоятнинг ялпи ҳудудий маҳсулотини келгуси беш йилда бемалол 10 миллиард доллардан ошириш мумкинлиги таъкидланди.

The establishment of a "Reform Headquarters" in the Kashkadarya region has been determined. This was announced on June 20 at a meeting dedicated to the priority tasks of complex development of Kashkadaryait was announced.
“Seeing the changes in the region, talking to the people, I was once again convinced that our reforms are rapidly entering their lives. Previously, one day was enough to get acquainted with the changes in a single region. We have reached the days when even a week is not enough for one district,” said Shavkat Mirziyoyev, who chaired the meeting.
He emphasized that eight years ago, more than half of the region's industry was concentrated in the oil-gas and chemical sectors. Over the past period, there has been a significant leap in the fields of electrical engineering, construction materials, textiles, and furniture manufacturing, and now these sectors account for 54 percent of the industry. However, it was pointed out that it is necessary to work at an even higher pace without being satisfied with the work done.
At the beginning of this week, the President reminded that he had set clear tasks for the governors to initiate and switch to proactive work without waiting for instructions from above. Kashkadarya has an untapped potential of at least 15 billion dollars. If at least a third of these opportunities are transformed into projects, it is possible to comfortably increase the gross regional product of the region to over 10 billion dollars in the next five years was emphasized.
In this regard, the establishment of a "Reform Headquarters" in the Kashkadarya region has been determined.