Тбилиси-Тошкент йўналишидаги самолёт учиш аэропортига фавқулодда қайтиб қўнди
Ҳозирда самолёт техник диагностикага олинган, йўловчилар Тошкентга бошқа захира борт орқали келтирилган.
'Тбилиси-Тошкент йўналишидаги самолёт учиш аэропортига фавқулодда қайтиб қўнди'ning rasmi
19 июн куни Х (собиқ Тwitter) ижтимоий тармоғида Тбилиси-Тошкент йўналишида учиши керак бўлган йўловчилардан бири парвоз билан боғлиқ муаммо ҳақида ёзиб, пост жойлади. Унинг айтишича, самолёт ярим соат аэропорт устида айланиб, рейсини амалга ошира олмаган.
Самолёт аэропортдан кўтарилганда қаттиқ шовқин чиқди. Аэропорт устида 30 дақиқа айланиб, яна қайта қўндик. Пассажирлар қанот қисмида ёнғин ҳам кўришибди. Бизга Тошкентдан бошқа самолёт жўнатишар экан”, – деган у.
“Uzbekistan Airports” АЖнинг Kun.uz’га маълум қилишича, айни рейс Centrum Air авиакомпаниясига тегишли бўлган. Таҳририят мухбири бу ҳақда маълумот олиш учун авиакомпания маркетинг бўлими билан боғланди. Бўлим вакиллари ҳақиқатан техник носозлик кузатилганини, аммо самолёт қанотида ёнғин бўлмаганини таъкидлашди.
Тбилиси – Тошкент йўналиши бўйича амалга оширилаётган C6222 рейси техник носозлик ҳақида тизим сигналини олганидан сўнг жўнаган аэропортига қайтди. Қўниш одатдаги тартибда амалга оширилди. Ҳозирда ҳаво кемаси техник диагностикадан ўтказилмоқда.
Йўловчиларни Тошкентга етказиш учун захира борт аллақачон йўлга чиқарилган. Centrum Air етказилган ноқулайликлар учун узр сўрайди ва кечикишларни камайтириш ҳамда парвозларни имкон қадар қулай ташкил этиш учун барча зарур чораларни кўрмоқда”, – дейилади авиакомпания Telegram саҳифасига жойланган изоҳда.
Маълумотларга кўра, C6222 Тбилиси – Тошкент рейси Ўзбекистон вақти билан тунги 3:00 да парвоз қилиб, эрталаб 7:00 да пойтахтга қўнган. Ҳозирча техник диагностика натижалари маълум эмас. Компания вакили бу ҳақдаги маълумот ошкор қилинмаслиги мумкинлигини айтди.

On June 19, one of the passengers scheduled to fly from Tbilisi to Tashkent on the X (formerly Twitter) social network wrote about a problem related to the flight and posted a post. According to him, the plane circled over the airport for half an hour and was unable to complete its flight.
“When the plane took off from the airport, there was a loud noise. We circled over the airport for 30 minutes and then landed again. Passengers also saw a fire on the wing. They said another plane would be sent from Tashkent for us”, – he said.
“According to information provided to Kun.uz by “Uzbekistan Airports” JSC, the specific flight belonged to Centrum Air airline. The editorial team contacted the marketing department of the airline for information. Representatives of the department confirmed that there was indeed a technical malfunction, but emphasized that there was no fire on the wing of the airplane.”
“The C6222 flight from Tbilisi to Tashkent returned to its departure airport after receiving a system signal about a technical malfunction. The landing was carried out in the usual manner. Currently, the aircraft is undergoing technical diagnostics.”
A back-up aircraft has already been dispatched to transport passengers to Tashkent. Centrum Air apologizes for the inconvenience caused and is taking all necessary measures to reduce delays and organize flights as conveniently as possible, – states the comment posted on the airline's Telegram page in the explanation.
According to the information, the C6222 Tbilisi - Tashkent flight took off at 3:00 AM Uzbekistan time and landed in the capital at 7:00 AM. The results of the technical diagnostics are not yet known. A company representative mentioned that this information might not be disclosed.