Дунё бозорида нефть нархи яна ўйнайдими?
Эрон парламенти стратегик аҳамиятга эга Ормуз бўғозини ёпиш масаласини маъқуллади. Бу ҳақда 22 июнь куни мамлакатнинг расмий телеканали “Press TV” хабар берди.
Қайд этилишича, бўғозни ёпиш бўйича якуний қарорни Эроннинг Олий миллий хавфсизлик кенгаши қабул қилиши керак. Яъни ҳозирча сўнгги нуқта қўйилмаган.
Маълумот учун, Ормуз бўғози – Эрон ва Уммон ўртасида жойлашган муҳим денгиз йўлаги бўлиб, у орқали дунё бўйича ташиладиган нефть ва газнинг қарийб 20 фоизи ўтади. Бўғознинг ёпилиши нафақат Яқин Шарқ, балки бутун дунё энергетика хавфсизлигига жиддий таҳдид солиши мумкин.
“Reuters” таҳлилчиси Рон Буссо бу вазиятга изоҳ берар экан, Теҳроннинг бундай ҳаракати АҚШ ҳарбий-денгиз кучлари томонидан дарҳол жавобга учрашини айтади. Унга кўра, агар Эрон бўғозни тўсишга уринса, глобал нефть оқимида қисқа муддатли узилишлар кузатилади, бироқ бу узоқ давом этмайди.
Аммо савол очиқ: бу ташаббус нимадан далолат? Эрон бу орқали босимни оширмоқчими? Ёки бу – АҚШ ва Исроилга нисбатан огоҳлантирувми?
Айни пайтда нефть бозорида кескинлик кучаймоқда. Экспертлар фикрича, вазият янада кескинлашса, нефть нархлари кескин кўтарилиши мумкин.
Бўғоз ҳали ёпилгани йўқ. Аммо таҳдид етиб келган. Эрон парламентининг қарори – бу фақат сиёсий ишора эмас, балки глобал иқтисодиёт учун сигнал сифатида баҳоланмоқда.

Will the oil price fluctuate again in the global market?
The Iranian Parliament approved the matter of closing the strategically significant Strait of Hormuz. This was reported by the country's official channel “Press TV” on June 22.
It is noted that the final decision on closing the strait must be made by Iran's Supreme National Security Council. Meaning, the final point has not yet been put.
For information, the Strait of Hormuz - located between Iran and Oman, is a crucial sea passage, through which almost 20 percent of the world's transported oil and gas passes. The closure of the strait could pose a serious threat not only to the energy security of the Middle East but also to the entire world.
“Reuters” analyst Ron Busso, commenting on the situation, says Tehran's action would immediately encounter a response from US naval forces. According to him, if Iran attempts to block the strait, it would lead to short-term interruptions in the global oil flow, but this would not last long.
However, the question remains open: What does this initiative indicate? Is Iran trying to increase pressure? Or is this - a warning to the US and Israel?
At the moment, tensions are rising in the oil market. According to experts, if the situation escalates further, oil prices could rise sharply.
The strait has not been closed yet. But the threat has arrived. The decision of the Iranian parliament is not just a political gesture, but is being assessed as a signal for the global economy.