Ўзбекистонда 2025 йилнинг январь–май ойларида 14 та овқатдан заҳарланиш ҳолати қайд этилди. Уларда 42 нафар фуқаро жабрланган. Бу ҳақда Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида бўлиб ўтган матбуот анжуманида маълум қилинди.
Маълумотга кўра, заҳарланиш ҳолатларининг катта қисми уй шароитида тайёрланган консервалар орқали рўй берган. Хусусан, 10 та ҳолатда ботулизм аниқланган бўлиб, жабрланганларнинг 8 нафарини болалар ташкил этган.
Шунингдек, учта ҳолатда овқат “токсикинфексияси” қайд этилган. Натижада 13 нафар фуқаро шифокор ёрдамига муҳтож бўлган. Улар орасида ҳам 8 нафар бола бор. Бир ҳолатда эса кимёвий модда билан заҳарланиш кузатилган.
Тақдим этилган рақамлар овқат хавфсизлиги борасида жиддий муаммолар борлигини кўрсатади. Чунки 2024 йилда мамлакат бўйлаб текширилган 20 184 та умумий овқатланиш муассасаларининг 7,5 фоизида қонунбузарликлар аниқланган. Улардан 3,3 фоизи санитария ва гигиена меъёрларини қўпол равишда бузган.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, ҳар йили дунёда 600 миллионга яқин инсон сифатсиз овқат сабаб касалланади. Бу эса шунчаки рақам эмас — бу огоҳлантирувчи факт.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистонда 18 та овқатдан заҳарланиш ҳолати қайд этилган. Уларда 143 нафар фуқаро жабрланган.
Мутасаддиларнинг таъкидлашича, эҳтиёт чораларига амал қилиш, айниқса, уй шароитида тайёрланган маҳсулотларни истеъмол қилишда қаттиқ назорат муҳим. Акс ҳолда, оддий овқат оғир оқибатларга сабаб бўлиши мумкин.

It was reported how many people were poisoned by food in Uzbekistan over 5 months.
In Uzbekistan, 14 cases of food poisoning were recorded from January to May 2025. In these incidents, 42 people were affected. This was announced during a press conference at the Agency for Information and Mass Communications.
According to the information, the majority of poisoning cases were due to home-canned foods. Specifically, botulism was identified in 10 cases, with children making up 8 of those affected.
Additionally, three instances of food “toxico-infection” were reported. As a result, 13 people required medical attention. Among them, there were also 8 children. In one case, chemical poisoning was observed.
The figures presented indicate serious problems in food safety. For instance, in 2024, out of 20,184 general food service establishments inspected across the country, 7.5% were found to have violations. Among them, 3.3% egregiously violated sanitation and hygiene standards.
According to the World Health Organization, nearly 600 million people fall ill worldwide each year due to low-quality food. This is not just a number—it's a warning sign.
As a reminder, in the first quarter of 2024, 18 cases of food poisoning were recorded in Uzbekistan, affecting 143 people.
Authorities emphasize the importance of precautions, especially with consuming home-prepared products. Otherwise, simple meals can lead to severe consequences.