Бугун – ҳақиқат ва масъулият байрами!
Бугун, 27 июнь – Ўзбекистонда Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни. Бу сана, мустақиллик йилларида – 1993 йилдан бошлаб расмий равишда касб байрами сифатида нишонланади.
Ҳар йили ушбу кунда минглаб журналистлар, муҳаррирлар, блоггерлар, техник мутахассислар ва медиа соҳасининг бошқа фидойилари эътироф этилади.
Бугунги кунда юртимизда 2 минг 400 дан ортиқ оммавий ахборот воситалари фаолият юритмоқда, уларнинг 65 фоизи нодавлат секторига тегишли. Расмий маълумотларга кўра, Ўзбекистонда 10 мингдан ортиқ журналист ва медиа ходими ахборот маконида фаолият олиб бормоқда. Улар жамиятдаги энг долзарб масалаларни кўтариб чиқади, халқ билан давлат ўртасида ахборот кўприги бўлиб хизмат қилади.
Президент Шавкат Мирзиёев бугунги байрам муносабати билан журналистларни табриклар экан, уларнинг ҳаққоний ахборот етказишдаги фидокорлигини Ватан посбонлари жасоратига қиёслади.
Президент сўз эркинлигини таъминлаш, болалар учун миллий контентни ривожлантириш ва ёш журналистларни тарбиялаш борасидаги ёндашувларга алоҳида урғу берди.
Шунингдек, “Олтин қалам” миллий мукофоти илк бор айнан 27 июнь куни топшириладиган бўлди.
Бугун сиз – журналистлар, телерадиочилар, муҳаррирлар, саҳифадошлар, овоз усталари ва режиссёрлар энг катта эътирофга лойиқсиз.
Сизлар ҳақиқатни қидирасиз, дардни гапирасиз, муаммога ечим излайсиз. Ва энг муҳими – сукут сақламасдан айтасиз!
“Darakchi.uz” жамоаси барчангизни ушбу қутлуғ сана билан чин дилдан табриклайди! Сизларга мустаҳкам соғлиқ, кучли ижтимоий масъулият, ҳаққоний сўз ва ёрқин ғоялар тилаймиз!

Today, June 27 – is the Day of Press and Mass Media Workers in Uzbekistan. This date has been officially celebrated as a professional holiday since the years of independence – beginning in 1993.
Every year on this day, thousands of journalists, editors, bloggers, technical specialists, and other media sector loyalists are recognized and honored.
Currently, over 2,400 mass media outlets operate in our country, 65 percent of which belong to the private sector. According to official data, more than 10,000 journalists and media workers are active in the information space in Uzbekistan. They raise the most urgent issues in society, serving as an information bridge between the people and the state.
President Shavkat Mirziyoyev, while congratulating journalists on today's holiday, compared their selfless delivery of truthful information to the courage of the defenders of the Motherland.
The President emphasized the approaches towards ensuring freedom of speech, developing national content for children, and nurturing young journalists.
Additionally, the “Golden Pen” national award will be presented for the first time specifically on June 27.
Today, you – journalists, broadcasters, editors, page makers, sound masters, and directors deserve the highest recognition.
You seek the truth, speak of the pain, look for solutions to problems. And most importantly – you speak out without silence!
“Darakchi.uz” team heartily congratulates all of you on this auspicious date! We wish you robust health, strong social responsibility, truthful words, and bright ideas!