Шавкат Мирзиёев рақамли технологиялар, сунъий интеллект ва телекоммуникация соҳаларидаги режалар тақдимоти билан танишди
“Электрон ҳукумат ривожланиш индекси”да камида 55-ўринга кўтарилиши учун ишлаб чиқилган қатор ҳужжат лойиҳалари кўриб чиқилди.
'Шавкат Мирзиёев рақамли технологиялар, сунъий интеллект ва телекоммуникация соҳаларидаги режалар тақдимоти билан танишди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июль куни рақамли технологиялари, сунъий интеллект ва телекоммуникация соҳаларидаги режалар тақдимоти билан танишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Мамлакатимизда рақамли технологиялар ривожи учун яратилган кенг имкониятлар катта натижалар олиб келди. IT-парк резидентлари 2 минг 800 дан ошди, хорижий компаниялар 752 тага етди. Бу соҳада 40 минг нафар ёшлар юқори даромад топаяпти.
Охирги 5 йилда соҳа экспорти 170 миллион доллардан 1 миллиард долларга яқинлашди. Интернет тезлиги 7 баробар, мобиль интернет эса 4,5 баробар ошди. Ўтган йили соҳадаги стартапларга 70 миллион доллар венчур инвестиция киритилди.
Буларнинг натижасида “Глобал стартаплар индекси” рейтингида Ўзбекистон 12 поғона юқорилаб, “ТОП-100”ликка кирди. Ўтган йили “Сунъий интеллектга тайёрлик” халқаро индексида юртимиз 17 поғона кўтарилиб, Марказий Осиёда 1-ўринни эгаллади.
Бундай ишлар изчил давом эттирилмоқда. Хусусан, келгуси йилда давлат хизматларини рақамлаштиришни 70 фоизга, IT хизматлари миқдорини 100 триллион сўмга етказиш режалаштирилган. “Электрон ҳукумат ривожланиш индекси”да камида 55-ўринга кўтарилиш мақсад қилинган. Бу кўрсаткичларга эришиш учун қатор ҳужжат лойиҳалари ишлаб чиқилган.
Тақдимотда ушбу лойиҳалар ва таклифлар муҳокама қилинди.
Бугунги кунда 760 та давлат хизмати рақамлаштирилган. Ўтган йили 10 миллион фуқаро рақамли хизматлардан фойдаланган.
Давлатимиз раҳбари энди кейинги “Рақамли ҳукумат” босқичига ўтиш вақти келганини таъкидлади. Буни, энг аввало, аҳоли энг кўп мурожаат қиладиган таълим, тиббиёт, қурилиш ва коммунал соҳалардан бошлаш кераклиги айтилди.
Ўзбекистон Президентининг 2024 йил 14 октябрдаги қарорига мувофиқ, Сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегияси қабул қилинган эди. Бу соҳада инфратузилмани яхшилашга 50 миллион доллар ажратилди. Сунъий интеллект миллий моделини яратиб, 1 миллион нафар мутахассис тайёрлаш вазифаси белгиланган.
Рақамли технологиялар вазири буни амалга ошириш босқичлари, инфратузилмани яхшилаш тадбирлари ҳақида ахборот берди.
Соҳада хизматлар ҳажми ва экспортини ошириш ҳам муҳим вазифалардан. Ҳозирда бу борадаги кўрсаткичларнинг асосий қисми Тошкент шаҳри ҳиссасига тўғри келяпти. Ўзбекистондаги шароит ва имтиёзлар натижасида бошқа релокантлар ҳам юртимизга келишдан манфаат кўряпти. Шу боис ҳар бир ҳудудда жозибадор муҳит яратиб, чет эл компанияларини жалб этиш муҳимлиги таъкидланди.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of plans in the fields of digital technologies, artificial intelligence, and telecommunications on July 1st. This was reported by the Presidential press service.
The vast opportunities created for the development of digital technologies in our country have brought significant results. The number of IT Park residents exceeded 2,800, and foreign companies reached 752. In this area, 40,000 young people are earning high incomes.
In the last 5 years, the export of the sector has approached 1 billion dollars from 170 million dollars. Internet speed increased by 7 times, and mobile internet increased by 4.5 times. Last year, 70 million dollars in venture investments were poured into startups in the sector.
As a result, Uzbekistan moved up 12 positions in the “Global Startups Index” rating, entering the “TOP-100”. Last year, our country rose 17 positions in the “Artificial Intelligence Readiness” international index, taking the 1st place in Central Asia.
Persistent efforts in this regard continue. In particular, next year it is planned to digitize state services by 70%, and increase the volume of IT services to 100 trillion UZS. It is aimed to rise to at least the 55th position in the “Electronic government development index”. A number of document projects have been developed to achieve these indicators.
The presentation discussed these projects and proposals.
Today, 760 state services have been digitalized. Last year, 10 million citizens used digital services.
Our state leader emphasized that it is time to move to the next stage of “Digital government”. It was stated that this should begin primarily with the sectors of education, medicine, construction, and utilities, which receive the most public appeals.
In accordance with the decision of the President of Uzbekistan on October 14, 2024, the Strategy for the Development of Artificial Intelligence Technologies was adopted until 2030. $50 million was allocated to improve the infrastructure in this area. The task to create a national model of artificial intelligence and train 1 million specialists was set.
The Minister of Digital Technologies provided information about the stages of implementation and measures to improve infrastructure.
Increasing the volume and export of services in the sector is also an important task. Currently, the main part of these indicators falls on the share of Tashkent city. Due to the conditions and privileges in Uzbekistan, other relocants also see the benefit of coming to our country. Therefore, it was emphasized that it is important to create an attractive environment in each region and attract foreign companies.