Бугун қандай об-ҳаво кузатилади?
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 23-25 даража, кундузи 39-41 даража иссиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучаяди, айрим жойларда баъзида 20-25 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 20-25 даража, кундузи 37-42 даража иссиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 25-30 даража, кундузи 41-46 даража иссиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 22-27 даража, кундузи 38-43 даража иссиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 25-30 даража, кундузи 41-46 даража иссиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 20-25 даража, кундузи 35-40 даража иссиқ бўлади.
Республиканинг тоғолди ва тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 28-33 даража иссиқ бўлади.

According to the report, the weather in Tashkent will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at speeds of 3-8 m/s. The temperature will be 23-25 degrees at night and 39-41 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy and variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, occasionally reaching 20-25 m/s, with possible dust storms. The temperature will be 20-25 degrees at night and 37-42 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy and variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust storms. The temperature will be 25-30 degrees at night and 41-46 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust storms. The temperature will be 22-27 degrees at night and 38-43 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust storms. The temperature will be 25-30 degrees at night and 41-46 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy and variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some places, with possible dust storms. The temperature will be 20-25 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In the foothills and mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy and variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at speeds of 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places. The temperature will be 15-20 degrees at night and 28-33 degrees during the day.