Трамп Япония ва Жанубий Кореяга 25 фоизлик бож жорий қилинишини эълон қилди
АҚШ президенти Дональд Трамп 1 августдан бошлаб Япония ва Жанубий Кореядан импорт қилинадиган маҳсулотларга 25 фоизлик бож ставкаси жорий этилишини маълум қилди. Бу ҳақда у ўзининг “Truth Social” тармоғида расмий мактубларни эълон қилиш орқали билдирди.
Трамп Токио ва Сеулни ишлаб чиқариш қувватларини АҚШга кўчиришга чақирди — бу орқали улар бож тўловларидан қутулиши мумкинлигини таъкидлади. Акс ҳолда, у тариф ставкаларини янада ошириш билан таҳдид қилди:
“Агар Япония ёки Жанубий Корея ўз бож ставкаларини кўтарадиган бўлса, биз ҳам бу рақамга 25 фоиз қўшамиз”, — деди Трамп.
Ушбу баёнот АҚШнинг Осиё давлатлари билан савдо муносабатларида кескин бурилиш бўлиши мумкинлигидан дарак бермоқда.

Trump announced the imposition of a 25 percent tariff on Japan and South Korea.
U.S. President Donald Trump announced that starting from August 1, a 25 percent tariff will be imposed on products imported from Japan and South Korea. He made this announcement through official letters on his “Truth Social” network.
Trump called on Tokyo and Seoul to relocate their production capacities to the U.S. — by doing so, they could avoid the tariffs. Otherwise, he threatened to increase the tariff rates further:
“If Japan or South Korea raise their tariff rates, we will add 25 percent to that number,” — said Trump.