Евроиттифоқ Украинадаги катта бюджет тешигини қандай ёпишни изламоқда
Еврокомиссия Украинага кўмак беришнинг турли йўлларини муҳокама қилмоқда. Гап ҳарбий ёрдамни бюджетдан ташқари грантлар шаклида юбориш, 50 миллиард долларлик кредит ажратиш ва Россиянинг музлатилган активларидан фойдаланиш ҳақида бормоқда.
Украинанинг 2026-йилги бюджетида камида 19 миллиард евролик тешик юзага келган. Сабаб – инвесторлар ва Халқаро Валюта Жамғармаси уруш 2025 йилда якунланади, деган умидда молиявий режаларни тузган эди.
Аммо реал вазият бунга мос эмас: уруш давом этмоқда, маблағлар эса камаймоқда.
“Энди кўпчилик харажатларни қайта ҳисоблашга мажбур. Ҳар қандай сценарийда молиявий тешик юзага чиқади”, – дейди Украинадаги музокараларда иштирок этаётган Евроиттифоқ расмийси, Financial Times нашри ёзишича.

The European Commission is discussing various ways to assist Ukraine. This includes sending military aid in the form of non-budgetary grants, allocating a $50 billion loan, and using Russia's frozen assets.
A deficit of at least 19 billion euros has emerged in Ukraine's 2026 budget. The reason is that investors and the International Monetary Fund had made financial plans hoping the war would end by 2025.
However, the real situation does not match this: the war continues, and funds are diminishing.
“Now many are forced to recalculate expenses. A financial deficit will arise in any scenario,” says an EU official involved in the negotiations in Ukraine, according to the Financial Times.