Афғонистон олий раҳбарини ҳибсга олишга ордер берилди
Халқаро жиноий суд Толибон олий раҳбари Ҳайбатуллоҳ Охундзода ва Афғонистон Олий суди раиси Абдул Ҳаким Ҳаққонийни ҳибсга олишга ордер берди. Бу ҳақда CNN хабар берди
Тергов палатаси Толибон Афғонистонда давлат сиёсатини олиб боргани, натижада тинч аҳолининг асосий ҳуқуқ ва эркинликлари бузилгани, жумладан, ўлдириш, қамоққа олиш, қийноқлар, зўрлаш ва ғойиб бўлишлар кузатилганини аниқлаган. Суд толибларни қизлар ва аёлларни таълим олиш, шахсий ва оилавий ҳаёт, шунингдек, ҳаракат эркинлиги, фикрлаш, виждон ва дин эркинлигидан атайлаб маҳрум қилганликда гумон қилди.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил мартида ХЖС Россия президенти Владимир Путинни қамашга ордер берганди. 2024 йил ноябрида эса Исроил бош вазири Бинямин Нетаняҳу ва собиқ мудофаа вазири Иоав Галлантни ҳибсга олишга ҳам ордер тақдим этилди.

An order has been issued to arrest the supreme leader of Afghanistan.
The International Criminal Court issued arrest warrants for Taliban supreme leader Hibatullah Akhundzada and the Chief Justice of Afghanistan Abdul Hakim Haqqani. CNN reported this.
The investigation chamber found that the Taliban, in governing Afghanistan, resulted in the violation of basic rights and freedoms of the civilian population, including killings, imprisonment, torture, rapes, and disappearances. The court suspected the Taliban of deliberately depriving girls and women of education, as well as personal and family life, and the freedom of movement, thought, conscience, and religion.
We remind you that in March 2023, the ICC issued an arrest warrant for Russian President Vladimir Putin. In November 2024, an arrest warrant was also issued for Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and former Defense Minister Yoav Gallant.