Пластик карта орқали пора олган божхона инспектори қўлга олинди
Давлат хавфсизлик хизмати, Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ва Божхона қўмитаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида божхона инспекторининг коррупсион фаолияти фош этилди.
Маълум қилинишича, Наманган вилояти божхона бошқармасининг “Учқўрғон” чегара божхона пости назорат ва расмийлаштириш гуруҳи инспектори — 1993 йилда туғилган фуқаро, хориждан олиб келинган 57 дона “иПҳоне 16 Pro Max” русумли мобил телефонларни Тошкент халқаро аэропорти орқали IMEI код асосида расмийлаштириб бериш эвазига ҳар бир телефон учун 100 АҚШ долларидан, жами 5700 доллар, шунингдек, илгари декларациядан яшириб олиб келинган кийим-кечаклар бўйича чора кўрмаганлиги учун қўшимча 400 АҚШ доллар сўраган.
Сўралган пулнинг бир қисми — 900 АҚШ доллари (11,3 млн сўм) 11 ва 14 июль кунлари ўзига ва қариндошига тегишли банк карталари орқали ўтказилган.
Аммо 16 июль куни, 1000 АҚШ доллари (12,5 млн сўм) миқдоридаги навбатдаги тўлов қариндошининг пластик картасига туширилганида, у ДХХ ва ҳамкор органлар томонидан ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан инспекторга нисбатан Жиноят кодексининг:
— 168-моддаси 3-қисми “в” банди (фирибгарлик),
— 28, 211-моддаси 1-қисми (пора олишга суиқасд)
бандлари бўйича жиноят иши қўзғатилиб, унга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган. Айни пайтда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

During an operational measure conducted by the State Security Service, the Department under the General Prosecutor's Office, and the Customs Committee, the corrupt activities of a customs inspector were exposed.
It was reported that an inspector from the control and clearance group of the "Uchkorgon" border customs post under the Namangan regional customs department—a citizen born in 1993—demanded $100 per unit, totaling $5,700, for officially registering 57 "iPhone 16 Pro Max" mobile phones brought from abroad through Tashkent International Airport based on their IMEI codes. Additionally, he demanded an extra $400 for failing to take action regarding previously undeclared clothing items.
A portion of the demanded money—$900 (11.3 million soums)—was transferred on July 11 and 14 to bank cards belonging to him and a relative.
However, on July 16, when another payment of $1,000 (12.5 million soums) was deposited into the relative's plastic card, he was caught red-handed with material evidence by the State Security Service and partner agencies.
In connection with this incident, criminal cases were initiated against the inspector under the following articles of the Criminal Code: