Ўзбекистон ДХХ раҳбари Толибон амалдори билан Кобулда кўришди
Учрашувда Қурбоновдан ташқари, ДХХ раисининг ўринбосари Фаррух Мухторов ва чегара қўшинлари қўмондони Салимжон Ҳасанов ҳам иштирок этган.
'Ўзбекистон ДХХ раҳбари Толибон амалдори билан Кобулда кўришди'ning rasmi
Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) раиси Баҳодир Қурбонов бошчилигидаги расмий делегация 22 июль куни Афғонистон пойтахти Кобулга борди. Делегация бу ерда Толибон ҳаракатининг Миллий мудофаа вазири вазифасини бажарувчиси, мулла Муҳаммад Ёқуб билан учрашди.
Толибоннинг расмий релизига кўра, учрашувда Ўзбекистон томон Афғонистондаги “хавфсизлик ҳолати ва иқтисодий тараққиёт”дан мамнун эканини билдирган. Суҳбатда чегара ҳамкорлиги ва икки томонлама алоқаларни ривожлантириш масалалари муҳокама қилингани айтилади.
Толибон матбуот хизмати Ўзбекистон ҳукуматининг “халқаро майдонлардаги ижобий позицияси”ни тилга олиб, икки давлат алоқалари “кенгайиб бораётганини” таъкидлаган.
Бу орада, на Ўзбекистон томони, на бошқа мустақил манбалар ҳозирча учрашув тафсилотлари юзасидан изоҳ берганича йўқ.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Толибон ҳокимиятни қўлга киритганидан сўнг улар билан мулоқотни узмаган, афғон муаммосида нисбатан бетараф позицияни сақлаб келаётган кам сонли давлатлардан биридир.

The leader of Uzbekistan's MFA met with a Taliban official in Kabul.
In the meeting, besides Qurbonov, the Deputy Chairman of the State Customs Committee Farrukh Mukhtorov and the commander of the border troops Salimjon Khasanov also participated.
Image of 'The leader of Uzbekistan's MFA met with a Taliban official in Kabul.'
An official delegation from the State Security Service of Uzbekistan (SSS), led by its chairman Bahodir Kurbanov, visited Kabul, the capital of Afghanistan, on July 22. The delegation met here with Mullah Muhammad Yaqoob, the acting Minister of National Defense of the Taliban movement.
According to an official Taliban release, the Uzbek side expressed satisfaction with the "security situation and economic development" in Afghanistan during the meeting. Discussions reportedly included border cooperation and the development of bilateral relations.
Apart from Kurbanov, the meeting was also attended by SSS Deputy Chairman Farrukh Mukhtorov and Border Troops Commander Salimjon Khasanov.
The Taliban press service highlighted the Uzbek government's "positive stance in international arenas" and emphasized that relations between the two countries are "expanding."
Meanwhile, neither the Uzbek side nor other independent sources have yet provided details about the meeting.
It should be noted that Uzbekistan is one of the few countries that has maintained contact with the Taliban after they came to power and has taken a relatively neutral position on the Afghan issue.