Ўзбекистоннинг биринчи элчиси Шри-Ланка Президентига ишонч ёрлиқларини топширди
Тантанали маросимдан сўнг бўлиб ўтган суҳбатда Шри-Ланка Президенти Ўзбекистоннинг Коломбодаги биринчи элчиси тайинланганини тарихий воқеа сифатида баҳолади.
'Ўзбекистоннинг биринчи элчиси Шри-Ланка Президентига ишонч ёрлиқларини топширди'ning rasmi
Тантанали маросимдан сўнг бўлиб ўтган суҳбатда Шри-Ланка Президенти Ўзбекистоннинг Коломбодаги биринчи элчиси тайинланганини тарихий воқеа сифатида баҳолаб, бу қадам икки мамлакат ўртасидаги кенг қамровли ва барқарор ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишини қайд этди.
Президент Анура Кумара Диссанаяке, шунингдек, Ўзбекистонни Шри-Ланканинг Марказий Осиёдаги ишончли ва истиқболли ҳамкори деб билишини таъкидлаб, ўзаро ишонч, прагматизм ва ҳурматга асосланган стратегик муносабатларни йўлга қўйишга тайёр эканини қайд этди.
Мулоқот чоғида, сиёсий мулоқотни кенгайтириш, шартномавий-ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш, савдо, инвестициялар, туризм, таълим, логистика ва агротехнологиялар соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш, иқтисодий ислоҳотлар, рақамлаштириш ва тадбиркорликни ривожлантириш борасида ўзаро тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди.
Шри-Ланка раҳбари икки мамлакат ўртасида тўғридан-тўғри бизнес алоқаларни йўлга қўйиш, бизнес-форумлар, кўргазмалар ва ишбилармонлар ташрифларини ташкил этиш муҳимлигига алоҳида урғу берди. Шу йўналишда қатор ташаббусларни, жумладан Қўшма ҳукуматлараро комиссия тузиш таклифини илгари сурди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Шри-Ланка ўртасида савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини кескин ошириш учун улкан имконият мавжудлиги урғуланди. Бу икки мамлакат ташқи савдоси географиясини кенгайтириш, экспорт-импорт номенклатурасини янги маҳсулотлар ва рақобатбардош товарлар ҳисобига бойитишга хизмат қилиши таъкидланди.
Учрашув якунида Шри-Ланка Президенти Анура Кумара Диссанаяке Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий салом ва энг эзгу тилакларини йўллаб, тинчлик ва барқарор тараққиётга хизмат қиладиган самарали ҳамкорликка умид билдирди.

During the conversation that took place after the solemn ceremony, the President of Sri Lanka noted the appointment of Uzbekistan's first ambassador to Colombo as a historic event and emphasized that this step would take the broad and stable cooperation between the two countries to a new level.
President Anura Kumara Dissanayake also stressed that Sri Lanka considers Uzbekistan a reliable and promising partner in Central Asia and expressed readiness to establish strategic relations based on mutual trust, pragmatism, and respect.
During the meeting, issues such as expanding political dialogue, strengthening the legal framework, developing cooperation in trade, investments, tourism, education, logistics, and agro-technologies, as well as exchanging experiences in economic reforms, digitalization, and entrepreneurship development were discussed.
The leader of Sri Lanka particularly emphasized the importance of establishing direct business relations between the two countries, organizing business forums, exhibitions, and business visits. In this regard, he proposed a number of initiatives, including the establishment of an Intergovernmental Joint Commission.
Furthermore, it was highlighted that there is great potential for developing trade and economic relations between Uzbekistan and Sri Lanka and significantly increasing mutual trade volume. This would help expand the geography of foreign trade for both countries and enrich the export-import nomenclature with new and competitive products.
At the end of the meeting, President Anura Kumara Dissanayake of Sri Lanka sent warm greetings and best wishes to President Shavkat Mirziyoyev of Uzbekistan, expressing hope for fruitful cooperation that would contribute to peace and sustainable development.