“Tesla” 300 миллион доллар йўқотди
"Tesla" компанияси 2024 йилнинг иккинчи чорагида 300 миллион доллар йўқотди. Бунга сабаб — АҚШ томонидан импорт қисмлар ва аккумуляторларга қўйилган янги божлар. Компаниянинг соф фойдаси 16 фоизга тушиб, 1,2 миллиард долларни ташкил этди.
Электромобиль савдолари эса 12 фоизга камайган. Шу билан бирга, Калифорния штатида бу кўрсаткич 20 фоизгача етган.
DW манбаларига кўра, Трамп билан очиқ можаро сабабли АҚШ ҳукумати Маскнинг xAI ва SpaceX компаниялари билан давлат шартномаларини бекор қилиш масаласини кўриб чиқмоқда.
Пентагон илгари xAI билан 200 миллион долларлик шартнома имзолагани, “SpaceX” эса “Олтин гумбаз” PVO тизимини ишлаб чиқиш бўйича муҳим роль ўйнаши кутилган эди.

"Tesla" lost $300 million
Tesla lost $300 million in the second quarter of 2024. The reason for this is the new tariffs imposed by the US on imported parts and batteries. The company's net profit fell by 16%, amounting to $1.2 billion.
Electric vehicle sales also decreased by 12%. At the same time, in the state of California, this figure reached up to 20%.
According to DW sources, due to an open conflict with Trump, the US government is considering canceling state contracts with Musk's xAI and SpaceX companies.
The Pentagon had previously signed a $200 million contract with xAI, while "SpaceX" was expected to play a key role in the development of the "Golden Dome" missile defense system.