Исроил БМТнинг гуманитар ёрдамини Ғазога етказиш учун йўлаклар очишга ваъда бермоқда
Исроил БМТнинг Ғазо секторига инсонпарварлик ёрдамини етказиб бериш учун йўлаклар очишини эълон қилди ва аллақачон контейнерларни парашютдан ташлашни бошлади. Бу ҳақда Reuter хабар берди.
Исроил мудофаа армияси хабарида айтилишича, сиёсий раҳбарият кўрсатмаларига мувофиқ ва "Ғазо секторида қасддан очарчилик ҳақидаги ёлғон даъволарни рад этиш мақсадида" озиқ-овқат ва дори-дармонларни етказиб бериш учун БМТ карвонларининг хавфсиз ҳаракатланиши учун гуманитар йўлаклар яратилади.
Кўп ўтмай парашютда ёрдам ташлаш қайта бошланди, деб хабар берди Reuters агентлигига ЦАҲАЛ вакили. Бу ҳақда армия баёнотида эълон қилинган, хусусан, "халқаро ташкилотлар томонидан тақдим этилган ун, шакар ва консервалар солинган еттита контейнер" ташланиши айтилган. Reuters’нинг Фаластиндаги манбалари ҳам Ғазо шимолида юк ортилган парашютлар кўзга ташланганини тасдиқлади.
Гуманитар ташкилотлар эса парашютдан ташлаш ёрдам етказишнинг ўта самарасиз усули эканини таъкидлайди.
Шу ҳафтада 100 дан ортиқ ташкилот Ғазода очарчилик авж олаётганидан огоҳлантирганди. Исроил армияси ўз баёнотида буни рад этган ва бундай баёнотларни "Ҳамас томонидан илгари сурилган ёлғон кампания" деб атаган.
"Ғазо аҳолисига ёрдамни тақсимлаш масъулияти БМТ ва халқаро гуманитар ташкилотлар зиммасида. Шу сабабли, улардан ёрдамни тақсимлаш самарадорлигини ошириш ва унинг Ҳамас қўлига ўтиб кетишига йўл қўймаслик бўйича саъй-ҳаракатлар бажарилиши кутилмоқда", дейилади Исроил армияси баёнотида.
Шунингдек, баёнотда айтилишича, "шу ҳудуднинг 900 минг аҳолисига хизмат кўрсатадиган" сувни чучуклаштириш заводига электр энергияси етказиб бериш қайта тикланган.
Исроил март ойида Ғазога барча инсонпарварлик ёрдамини тўхтатди, май ойида ёрдам янги чекловлар билан қайта тикланди: озиқ-овқат тақсимоти Ғазодаги Америка-Исроил гуманитар жамғармасига топширилди. Ушбу жамғарма томонидан ташкил этилган ёрдам марказлари атрофида тез-тез юз берган ҳодисалар БМТ маълумотларига кўра, юзлаб фаластинликлар ўлимига сабаб бўлган. Гувоҳлар, жумладан, ушбу марказларнинг собиқ қўриқчилари бу одамларнинг аксариятининг ўлимида Исроил қўшинларини айблади.
Исроил эса тинч аҳоли дуч келаётган муаммоларга Ҳамасни айбдор қилиб кўрсатмоқда.
Шанба куни Ғазо соғлиқни сақлаш вазирлиги тўйиб овқатланмаслик оқибатида йил бошидан буён 127 киши, жумладан, беш нафар бола вафот этганини маълум қилди.
'Швейцария музейидан олтин тангалар ўғирланди'ning rasmi
Дунё Бугун 10:08
Швейцария музейидан олтин тангалар ўғирланди
Кеча Лозаннадаги қадимий Римга бағишланган музейда ўғирлик содир этилди. Олтинларнинг қиймати ҳозирча ошкор қилинмади. Фақат полиция тангалар "археологик қийматга эга"лигини айтди.
'Бразилиянинг собиқ президенти ҳибсга олинди'ning rasmi
Дунё 22.11.2025 21:05
Бразилиянинг собиқ президенти ҳибсга олинди
Собиқ президент бунгача уй қамоғида сақланаётган эди.
'Нигериядаги католик мактабидан 300 нафар бола ўғирлаб кетилди'ning rasmi
Дунё 22.11.2025 17:41
Нигериядаги католик мактабидан 300 нафар бола ўғирлаб кетилди
Қуролланган шахслар мактабга бостириб кириб, 303 нафар бола ва 12 нафар мактаб ходимини ўғирлаб кетишган. Бу бир ҳафтанинг ичида иккинчи марта содир бўлмоқда. Нигерияда бир ҳафтада икки марта болалар оммавий ўғирланди.

Israel announced the opening of routes to deliver humanitarian aid to the Gaza sector and has already begun dropping containers by parachute. Reuters reported this.
According to the Israeli Defense Forces, in accordance with the instructions of the political leadership and "to refute false claims about deliberate starvation in the Gaza sector," humanitarian routes will be established to ensure the safe movement of UN convoys delivering food and medicine.
Shortly after, the dropping of aid by parachute resumed, a representative of the IDF told Reuters. The army's statement mentioned, in particular, the dropping of "seven containers loaded with flour, sugar, and canned goods provided by international organizations." Reuters' sources in Palestine also confirmed that parachutes carrying loads were observed in northern Gaza.
However, humanitarian organizations emphasize that airdropping aid is an extremely inefficient method.
This week, more than 100 organizations warned of worsening famine in Gaza. The Israeli army denied this in its statement, calling such claims a "false campaign previously promoted by Hamas."
"The responsibility for distributing aid to the population of Gaza lies with the UN and international humanitarian organizations. Therefore, efforts are expected from them to improve the efficiency of aid distribution and prevent it from falling into the hands of Hamas," the Israeli army's statement said.
The statement also noted that electricity supply has been restored to a water desalination plant that "serves 900,000 residents of the area."
Israel halted all humanitarian aid to Gaza in March, and in May, aid was resumed with new restrictions: food distribution was handed over to the U.S.-Israel Humanitarian Fund in Gaza. According to UN data, frequent incidents around aid centers established by this fund have resulted in the deaths of hundreds of Palestinians. Witnesses, including former guards of these centers, blame Israeli forces for the majority of these deaths.
Israel, however, attributes the problems faced by civilians to Hamas.
On Saturday, the Gaza Health Ministry reported that 127 people, including five children, have died since the beginning of the year due to starvation.