Трамп Путинга муҳлат қўйди: Россия 10-12 кун ичида тинчлик битими тузиши керак
Трампнинг бу баёноти Украина ва Россия дипломатларининг Истанбулдаги сўнгги учрашуви ортидан янгради.
'Трамп Путинга муҳлат қўйди: Россия 10-12 кун ичида тинчлик битими тузиши керак'ning rasmi
АҚШ собиқ президенти Дональд Трамп Россия–Украина уруши юзасидан тинчлик келишувини тузиш бўйича Путинга кескин муҳлат берди. Бу ҳақда у Буюк Британия Бош вазири Кир Стармер билан Лондонда бўлиб ўтган учрашув чоғида маълум қилди.
“Бугундан бошлаб 10 ёки 12 кун ичида тинчлик битими бўлиши керак. Кутиш учун ҳеч қандай сабаб йўқ. 50 кун кутдик, лекин ҳеч қандай ижобий силжиш бўлаётгани йўқ”, — деди Трамп журналистлар саволига жавобан.
Трампнинг бу баёноти Украина ва Россия дипломатларининг Истанбулдаги сўнгги учрашуви ортидан янгради. Музокараларда фақат асирлар алмашинуви бўйича келишувга эришилган.
Украина август охиригача президентлар даражасида саммит ўтказишни таклиф қилган, бироқ Россия бундай учрашувни фақат битим имзолашга тайёр бўлгандагина ўринли деб ҳисобламоқда. Владимир Путин музокараларнинг бирортасида шахсан иштирок этмаган.
Трамп эса бу вазиятдан норозилигини яширмади: “Путиндан кўнглим қолди. Биз бу масалани бир неча бор ҳал қилдик, деб ўйлагандик. Кейин у яна чиқиб, Киевга ракеталар йўллайди, оқибатда қаровсиз қолган уйда одамлар ҳалок бўлади. Кўчаларда жасадлар ётибди. Бу — иш тутишнинг йўли эмас”, — деди у.
15 июлдаги НАТО Бош котиби Марк Рютте билан учрашувда Трамп Россияга нисбатан янги санкциялар бўйича огоҳлантирган эди.
Шунингдек, Европа иттифоқи давлатлари Украинага миллиардлаб долларлик ҳарбий ёрдам, жумладан, Patriot ҳаво мудофаа тизимларини етказиб беришга рози бўлган.

The statement about Trump resonated following the latest meeting of Ukrainian and Russian diplomats in Istanbul.
Image of 'Trump puts Putin on notice: Russia must conclude a peace deal within 10-12 days'
Former US President Donald Trump issued a sharp ultimatum to Putin regarding the establishment of a peace agreement over the Russia-Ukraine war. He announced this during a meeting with UK Prime Minister Keir Starmer in London.
"A peace deal must be reached within 10 or 12 days starting today. There is no reason to wait. We waited 50 days, but there has been no positive progress," Trump said in response to journalists' questions.
Trump's statement came after the latest meeting between Ukrainian and Russian diplomats in Istanbul. The negotiations only resulted in an agreement on prisoner exchanges.
Ukraine proposed holding a summit at the presidential level by the end of August, but Russia considers such a meeting appropriate only if it is ready to sign an agreement. Vladimir Putin has not personally participated in any of the negotiations.
Trump did not hide his dissatisfaction with the situation: "I am disappointed in Putin. We thought we had resolved this issue several times. Then he goes and launches missiles at Kyiv, resulting in defenseless people dying in their homes. Bodies lie in the streets. This is not the way to do business," he said.
During a meeting with NATO Secretary General Mark Rutte on July 15, Trump had warned about new sanctions against Russia.
Additionally, EU countries have agreed to provide Ukraine with billions of dollars in military aid, including Patriot air defense systems.