Дунёда ҳар 30 сонияда бир киши гепатитдан вафот этмоқда
28 июнь дунё бўйлаб Халқаро гепатитга қарши кураш кунида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти касалликни йўқ қилиш ва асоратларини бартараф этишга қаратилган баёнот билан чиқди.
Баёнотга кўра, сайёра бўйлаб ҳар 30 сонияда битта бемор оғир жигар хасталиги ёки вирусли гепатит сабаб келиб чиқадиган саратондан вафот этмоқда. Шунга қарамай, эпидемияни тўхтатиш учун барча имкониятлар ҳамда воситалар етарли.
Маълум қилинишича, гепатитнинг А, В, С, Д ВА Е турлари ўткир жигар касалликларининг асосий омили ҳисобланиб, фақат В, С, Д турлари жигар етишмовчилиги ва циррози касалликларини келтириб чиқариши мумкин.
Шу сабабдан аксарият беморлар вирусни юқтирганидан бехабар. Статистик маълумотларга кўра, ҳозир дунёда гепатитнинг В, С ва Д турларига чалинган 300 миллиондан ортиқ бемор бўлиб, улардан ҳар йили 1,3 миллион нафардан зиёди хасталик сабаб вафот этмоқда.
Маълумот учун, гепатит бўйича миллий ҳаракат режасига эга мамлакатлар сони 2025 йилда 59 тадан 123 тага кўпайган. Жорий йилда 129 та давлат ҳомиладор аёлларда гепатит Б ни текшириш сиёсатини ишлаб чиққан. Бу 2024 йилга солиштирганда 23 та кўп.

In the world, one person dies from hepatitis every 30 seconds.
Yesterday, on June 28, World Hepatitis Day, the World Health Organization issued a statement aimed at eliminating the disease and its consequences worldwide.
According to the statement, every 30 seconds, a patient dies from severe liver disease or cancer caused by viral hepatitis worldwide. Despite this, all necessary means and opportunities exist to stop the epidemic.
It is noted that hepatitis types A, B, C, D, and E are considered the main causes of acute liver diseases, with only types B, C, and D capable of leading to liver failure and cirrhosis.
For this reason, most patients are unaware they have contracted the virus. According to statistics, there are currently over 300 million people worldwide infected with hepatitis B, C, and D, with more than 1.3 million dying from the disease each year.
For reference, the number of countries with national hepatitis action plans has increased from 59 to 123 by 2025. This year, 129 countries have developed policies to screen pregnant women for hepatitis B, which is 23 more compared to 2024.