Россиялик таниқли режиссёр Юрий Бутусов 63 ёшида вафот этди
Россиялик таниқли театр режиссёри Юрий Бутусовнинг вафоти ҳақида актриса Варвара Шмикова ва режиссёр Александр Молочников хабар беришди. Кейинроқ у Болгарияда денгизда чўкиб кетгани маълум бўлди. Бутусов 63 ёшда эди. Украинадаги уруш бошланганидан кейин у Россияни тарк этди. "Менинг ҳаракатим тирик қолишга уринишдир", деди Бутусов 2023 йилда берган интервьюсида.
"Қандай даҳшатли бемаънилик. Юрий Николаевич, буюк режиссёр вафот этди", деб ёзди Молочников Инстаграмъда. "Даҳшатли қайғу. Тинчланинг, азиз Ю.Н.", - деб ёзади Шмйкова.
Украинадаги уруш бошланганидан кейин Бутусов Россиядан Францияга жўнаб кетди ва Эвропада спектаклларни саҳналаштирди. 2022 йилгача Москвадаги Вахтангов номидаги театрнинг бош режиссёри, 2011-2018 йилларда эса Санкт-Петербургдаги “Ленсовет” театрининг бош режиссёри бўлган.
Режиссёр оиласи билан таътилда бўлган вақтида вафот этди, деди “РБК”га Вахтангов номидаги театр директори Кирилл Крок. "У денгизга чўмишга борган, оиласи билан Болгарияда дам олаётган эди ва энгил бўрон бўлиб, тўлқинларга дош беролмай, чўкиб кетди. Қандай бемаъни ўлим", - дейди Крок.
Бутусов - энг машҳур рус театр режиссёрларидан бири. У кўплаб театр мукофотлари, жумладан, "Олтин ниқоб" ва "Сегулл" мукофотларини қўлга киритди.
1996 йилда Санкт-Петербург давлат театр санъати академиясининг режиссёрлик бўлимини тамомлаган.
Самуел Беккетнинг Крюков каналидаги театрда “Годотни кутиш” асари ҳақидаги диплом иши уни машҳур қилди ва “Олтин ниқоб” фестивалида бирданига иккита мукофотни қўлга киритди. Бу спектаклда Константин Хабенский, Михаил Пореченков, Михаил Трухин ва Андрей Зибров иштирок этган, кейинчалик Бутусов улар билан бирга яна бир қанча спектаклларни, жумладан, Гамлетни ҳам саҳналаштирган.
2002 йилда Константин Райкин уни Сатирикон театрига таклиф қилди. 2011 йилда Бутусов Чеховнинг “Чайқа” филми учун “Олтин ниқоб” олди.
Уруш бошланганидан кейин, Вахтангов театридан истеъфога чиқиб, у 2023 йилда Вилнюснинг эски театрида Том Стоппарднинг песаси асосида "Розенкрантс ва Гилденстерн ўлди" спектаклини саҳналаштирди. 2024 йил феврал ойида унинг "Тахт учун кураш" спектаклини И. Норвейнинг шу номли песаси асосида қўйди.
2024 йил май ойида Михаил Чехов номидаги Рига рус театрида "Гогол. Портрет" спектакли премераси бўлиб ўтди. Бу Бутусовнинг Латвиядаги биринчи иши эди.
"Менинг (Россиядан) кўчиб ўтишим - бу тирик қолишга уриниш", деди директор Форбес 2023 йилда берган интервьюсида.

The death of renowned Russian theater director Yuri Butusov was reported by actress Varvara Shmykova and director Alexander Molochinov here. It was later revealed that he drowned in the sea in Bulgaria. Butusov was 63 years old. After the war in Ukraine began, he left Russia. "My move was an attempt to survive," Butusov said in a 2023 interview.
"What a terrible absurdity. Yuri Nikolaevich, a great director, has passed away," Molochinov wrote on Instagram. "Horrible grief. Rest in peace, dear Y.N.," wrote Shmykova.
After the war in Ukraine began, Butusov left Russia for France and staged performances in Europe. Until 2022, he was the chief director of the Vakhtangov Theater in Moscow, and from 2011 to 2018, he served as the chief director of the Lensovet Theater in St. Petersburg.
The director died while on vacation with his family, said Kirill Krok, director of the Vakhtangov Theater, to RBC. "He went swimming in the sea, was vacationing with his family in Bulgaria, and drowned after being unable to withstand the waves during a sudden storm. What a senseless death," Krok said.
Butusov was one of the most famous Russian theater directors. He won numerous theater awards, including the Golden Mask and the Seagull.
In 1996, he graduated from the directing department of the St. Petersburg State Academy of Theater Arts.
His diploma production of Samuel Beckett's "Waiting for Godot" at the Kryukov Canal Theater brought him fame and earned him two awards at once at the Golden Mask Festival. The play featured Konstantin Khabensky, Mikhail Porechenkov, Mikhail Trukhin, and Andrei Zibrov, and later Butusov collaborated with them on several other productions, including "Hamlet."
In 2002, Konstantin Raikin invited him to the Satirikon Theater. In 2011, Butusov won the Golden Mask for Chekhov's "The Seagull."
After the war began, he resigned from the Vakhtangov Theater and in 2023 staged Tom Stoppard's play "Rosencrantz and Guildenstern Are Dead" at the Old Theater in Vilnius. In February 2024, he directed "The Struggle for the Throne," based on Henrik Ibsen's play of the same name.
In May 2024, the premiere of the play "Gogol. Portrait" took place at the Mikhail Chekhov Riga Russian Theater. This was Butusov's first work in Latvia.