Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида авиақатновлар сони кўпаяди
Марказий Осиё – Хитой (C5+1) фуқаро авиацияси соҳасида ҳамкорлик бўйича ишчи гуруҳининг иккинчи конференцияси доирасида Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси авиация маъмурлари ўртасида музокаралар ўтказилди.
Музокаралар давомида Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасидаги мунтазам авиақатновлар сонини ошириш бўйича келишувга эришилди.
Ушбу қадам транспорт қулайлигини ривожлантириш, ишбилармонлик ва маданий алоқаларни мустаҳкамлаш, шунингдек, икки давлатнинг сайёҳлик жозибадорлигини оширишга қаратилган.
Эришилган келишувларга кўра, икки давлатнинг тайинланган ташувчиларига Олма-Ота – Тошкент ва Нур-Султон – Тошкент йўналишларининг ҳар бири бўйича ҳафтасига 42 тагача рейсни амалга оширишга рухсат берилди. Қолган барча йўналишларда ҳафтасига 7 тагача рейс бажаришга рухсат этилди.
Томонларнинг тайинланган авиакомпаниялари Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги барча келишилган йўналишлар бўйича мунтазам парвозларни амалга оширган тақдирда, парвозларнинг рухсат этилган частотаси ҳафтасига 238 та рейсни ташкил этади.
Шунингдек, томонлар мамлакатлар ўртасида мунтазам авиақатновларни амалга ошириш учун белгиланган манзиллар сонини кўпайтиришга келишиб олдилар, деб хабар беради Транспорт вазирлиги матбуот хизмати.

Within the framework of the second conference of the working group on cooperation in the field of civil aviation of Central Asia & China (C5+1), negotiations were held between the aviation authorities of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan.
During the negotiations, an agreement was reached to increase the number of regular flights between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Kazakhstan.
This step is aimed at developing transport convenience, strengthening business and cultural ties, as well as increasing the tourism appeal of the two countries.
According to the agreements reached, the designated carriers of the two countries are allowed to operate up to 42 flights per week on each of the Almaty–Tashkent and Nur-Sultan–Tashkent routes. On all other routes, up to 7 flights per week are permitted.
If the designated airlines of the parties operate regular flights on all agreed routes between Uzbekistan and Kazakhstan, the permitted flight frequency will amount to 238 flights per week.
Additionally, the parties agreed to increase the number of designated destinations for operating regular flights between the countries, reports the press service of the Ministry of Transport.