"Уйни кўрмай, олдиндан тўлов қилманг!"
Тошкент шаҳар ИИББнинг берган тушунтиришларига кўра, 2025-2026 йилги ўқув йили бошланиши муносабати билан пойтахтга келаётган талабаларни алдаш ҳолатлари кўпаймоқда. Бундай ҳолатлар кўпинча интернетда фирибгарлар томонидан содир этилади. Яъни улар арзон ижара уй эълонларини интернетга жойлаштириб, ўзларини уй эгаси сифатида кўрсатади.
Бунинг оқибатида талабалар ва уларнинг яқинлари фирибгарлар таклиф қилаётган уйни сақлаб қўйиш ёки 2 ойлик ижара тўловини олдиндан тўлаш шартига рози бўлади. Аммо тўлов амалга оширилгач, улар алоқани узиб, ижтимоий тармоқларда талабалар ҳамда уларнинг яқинларини блоклайди.
ИИББ юқоридаги ҳолатларнинг олдини олиш учун ота-оналар ва талабалардан шахсий маълумотларини ҳеч кимга бермаслик, уйни кўрмасдан ва ижара шартномаси тузмасдан туриб тўлов қилмасликни тавсия берди.

According to explanations provided by the Tashkent City Department of Internal Affairs, cases of fraud against students arriving in the capital at the start of the new academic year are increasing. Such cases are often committed by scammers on the internet. Namely, they post advertisements for cheap rental housing online, presenting themselves as homeowners.
As a result, students and their relatives agree to reserve the house offered by the scammers or pay two months' rent in advance. However, once the payment is made, the scammers cut off contact and block the students and their relatives on social networks.
To prevent the above situations, the Department of Internal Affairs advised parents and students not to share personal information with anyone, not to make payments without seeing the house or signing a rental agreement.