Ушбу роботлар радиация даражасини ўлчаш ва ички ҳолатни видеога олиш билан шуғулланади.
Япониянинг йирик энергетика компанияси “Tepco” “Фукусима” атом электр станциясидаги радиоактив чиқиндиларни чиқаришга тайёргарлик кўрмоқда. Шу мақсадда одамлар учун ҳануз хавфли бўлган реактор ичига “Spot” ва “Packbot” номли роботлар юборилди. Уларнинг вазифаси – радиация даражасини ўлчаш ва ички ҳолатни видеога олиш.
Япон ОАВ хабарига кўра, олинган тасвирлар бир ой давомида таҳлил қилинади. Шундан сўнг “Tepco” ядровий ёқилғи қолдиқларини қандай чиқаришни белгилаб олади. Компания бундай роботлардан аввал ҳам станция ичкарисини ўрганишда фойдаланган.
Экспертларга кўра, реакторлардан ёқилғи стерженларини олиб чиқиш – бутун жараённинг энг мураккаб босқичи ҳисобланади. Ҳозир станция ичида қарийб 880 тонна ўта хавфли материал мавжуд. Уни чиқариб ташлаш жараёни камида 12–15 йил давом этиши кутилмоқда.
Япония ҳукумати ва “Tepco” АЭСни тўлиқ
демонтаж қилишни 2051 йилгача якунлашни мақсад қилган. Бироқ компания бу муддатни ушлаш мушкул бўлишини тан олмоқда.
Эслатиб ўтамиз, 2011 йилда “Фукусима”га баландлиги 15 метрга яқин цунами уриб, совитиш тизими ишдан чиққан ва учта реакторда актив зона эриб кетган эди. Бу ҳодиса 1986-йилги Чернобилдан кейинги энг йирик ядровий фалокат сифатида тарихда қолган.
'Конгода Эболага чалинган 11 бемор изолятордан қочиб кетди'ning rasmi
ДУНË Бугун 04:24
Конгода Эболага чалинган 11 бемор изолятордан қочиб кетди
Mазкур ҳудуд Эбола вируси тарқалишининг асосий ўчоқларидан бири ҳисобланади.
'Ўзбекистоннинг суверен рейтинги “барқарор”дан “ижобий”га кўтарилди'ning rasmi
ДУНË 03.06.2026 14:08
Ўзбекистоннинг суверен рейтинги “барқарор”дан “ижобий”га кўтарилди
Агентликнинг бугунги қарори ўтган йил қайд этилган мазкур натижанинг мантиқий давоми сифатида баҳоланмоқда.
ДУНË 03.06.2026 11:13
Марказий банк хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан 4 июнь куни амалда бўладиган қийматини белгилади.
'Россия фуқаролигига ариза берувчилар энди судланмаганлик ҳақида маълумотнома топширади'ning rasmi
ДУНË 03.06.2026 11:05
Россия фуқаролигига ариза берувчилар энди судланмаганлик ҳақида маълумотнома топширади
Фармонда айрим тоифалар учун истиснолар ҳам назарда тутилган.
'Киевда ҳаво ҳужуми: аҳоли метро бекатларида тунни ўтказди'ning rasmi
ДУНË 02.06.2026 04:36
Киевда ҳаво ҳужуми: аҳоли метро бекатларида тунни ўтказди
Дастлабки маълумотларга кўра, ҳужум оқибатида 4 киши ҳалок бўлган, яна 58 киши турли даражада жароҳат олган.
'Трамп: Исроил ва “Ҳизбуллоҳ” ўзаро ҳужум қилмасликка келишиб олди'ning rasmi
ДУНË 02.06.2026 04:05
Трамп: Исроил ва “Ҳизбуллоҳ” ўзаро ҳужум қилмасликка келишиб олди
Трамп мазкур баёнотни Исроил Бош вазири Биньямин Нетаньяҳу билан телефон орқали мулоқот қилганидан сўнг ўзининг ижтимоий тармоқдаги саҳифасида эълон қилди.

Japan's major energy company "Tepco" is preparing to remove radioactive waste from the Fukushima nuclear power plant. For this purpose, robots named "Spot" and "Packbot" have been sent into the reactor, which is still dangerous for humans. Their task is to measure the radiation level and record the internal condition on video.
According to Japanese media reports, the captured images will be analyzed for a month. After that, "Tepco" will determine how to remove the nuclear fuel debris. The company has previously used such robots to study the inside of the station.
According to experts, removing the fuel rods from the reactors is considered the most complex stage of the entire process. There are currently about 880 tons of extremely dangerous material inside the station. The process of removing it is expected to take at least 12–15 years.
The Japanese government and "Tepco" aim to complete the full decommissioning of the nuclear power plant by 2051. However, the company admits that meeting this deadline may be difficult.
We remind you that in 2011, a tsunami nearly 15 meters high hit Fukushima, causing the cooling system to fail and the active core to melt down in three reactors. This event remains in history as the largest nuclear disaster since Chernobyl in 1986.