Тошкентда 180 млрд сўмлик ноқонуний крипто-операция амалга оширган гуруҳ фош этилди
Жиноятчилар хорижий букмекерлик сайтлари орқали пулларни крипто-активлар воситасида қонунийлаштиришга уринган.
'Тошкентда 180 млрд сўмлик ноқонуний крипто-операция амалга оширган гуруҳ фош этилди'ning rasmi
Тошкент шаҳрида ноқонуний крипто-активлар айланмаси билан шуғулланган жиноий гуруҳ аъзолари қўлга олинди. Бу ҳақда “Киберхавфсизлик маркази” ДУК матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, гуруҳ аъзолари Desent платформаси орқали криптовалютадан фойдаланиб, хорижий букмекерлик компаниялари билан ҳамкорликда 180 миллиард сўмдан ортиқ маблағларни ноқонуний тарзда қонунийлаштиришга ҳаракат қилган.
Яшнобод туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида гумонланувчилар қўлга олинди. Текширув пайтида улардан 38 та мобил телефон, мингга яқин пластик карта ашёвий далил сифатида мусодара қилинди.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддаси асосида иш қўзғатилиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Тегишли идоралар фуқароларни ноқонуний криптовалюта операцияларидан огоҳ бўлишга чақирмоқда.

Members of a criminal group involved in the illegal circulation of crypto-assets were detained in the city of Tashkent. This was reported by the press service of the "Cybersecurity Center" DUK.
It is reported that the group members used the Desent platform to use cryptocurrency and attempted to legalize more than 180 billion soums in an illegal manner in cooperation with foreign bookmaking companies.
The suspects were detained during an operational event held in the Yashnabad district. During the investigation, 38 mobile phones and about a thousand plastic cards were seized from them as material evidence.
A case has been initiated based on the relevant article of the Criminal Code regarding the situation, and investigative actions are currently being carried out. The relevant authorities are calling on citizens to be aware of illegal cryptocurrency operations.