Трамп: Украина Tomahawk ракеталарини қаерга йўналтиради — шуни билишни истайман
АҚШнинг собиқ президенти Дональд Трамп 6 октябрь куни журналистлар билан суҳбатида Украинага Tomahawk қанотли ракеталарини бериш масаласида деярли қарор қилганини маълум қилди. Унинг таъкидлашича, ракета етказиб бериш қарори қабул қилинмасидан аввал, Украина уларни қаерга йўналтиришини аниқлаш зарур.
“Мен бу урушни кучайтиришни истамайман. Улар бу ракеталарни қаерга ишлатмоқчи — шуни билишим керак”, — деди Трамп.
Маълумотларга кўра, Украина президенти Владимир Зеленский Нью-Йоркда Трамп билан учрашувда 1250–2500 км масофагача учадиган ракеталарни сўраган. Бу, Зеленский фикрича, Россияни музокараларга мажбур қилиши мумкин.
Бироқ, таҳлилчилар ва манбаларга кўра, АҚШдаги Tomahawk захиралари асосан ҳарбий-денгиз кучлари учун мўлжалланган ва Украинага етказиб бериш эҳтимоли паст. Шу боис, камроқ масофага учадиган ATACMS турдаги ракеталар билан ёрдам давом этиши мумкин.
Россия президенти Владимир Путин эса бу қарор Россия–АҚШ муносабатларидаги ижобий ўзгаришларга таъсир қилиши мумкинлигини таъкидлади.

Former US President Donald Trump stated on October 6, in a conversation with journalists, that he had almost made a decision regarding the provision of Tomahawk cruise missiles to Ukraine. He emphasized that before a decision on the delivery of missiles could be made, it was necessary to determine exactly where Ukraine would deploy them.
"I do not want to escalate this war. I need to know where they plan to use these missiles," said Trump.
According to reports, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, during a meeting with Trump in New York, requested missiles capable of striking distances of 1,250–2,500 km. Zelenskyy believes this could force Russia to negotiate.
However, according to analysts and sources, US Tomahawk stockpiles are primarily intended for naval military forces, and the likelihood of their delivery to Ukraine is low. Therefore, assistance may continue with shorter-range missiles like ATACMS.
Russian President Vladimir Putin emphasized that this decision could affect the positive changes in Russia-US relations.