АҚШ визаси учун янги чекловлар: семизлик ва айрим касалликлар рад этиш сабаблари қаторига қўшилди
'АҚШ визаси учун янги чекловлар: семизлик ва айрим касалликлар рад этиш сабаблари қаторига қўшилди'ning rasmi
АҚШ Давлат департаменти виза беришни рад этиш мумкин бўлган сабаблар рўйхатига семизлик, саратон, юрак ва қандли диабет каби касалликларни киритди. Янги кўрсатма 2025 йил ноябрида барча дипломатик ваколатхоналарга юборилган.
“The Washington Post”нинг ёзишича, Давлат департаменти консуллик ходимларига ариза берувчиларнинг соғлиғи виза масаласида муҳим омил эканини эслатган. Ҳужжатда айрим касалликлар — юрак-қон томир, нафас йўллари касалликлари, саратон, диабет ва руҳий ҳолат билан боғлиқ муаммолар — аризачининг даволаниши “юз минглаб доллар” талаб қилиши мумкинлиги қайд этилган.
Кўрсатмада семизлик ҳам рад этиш эҳтимолини оширувчи омил сифатида тилга олинган. Сабаби, у астма, уйқу апноэси, қон босимининг кўтарилиши ва депрессия каби муаммоларни келтириб чиқариши мумкин.
Янги қўлланма аризачининг АҚШда даволаниш учун етарли маблағига эгалигини текширишни, шунингдек, давлат ёрдамига муҳтож бўлиш эҳтимолини баҳолашни ҳам талаб қилади. “KFF Health News” ёзишича, бундай мезонлар аризачининг “жамият учун тўсиқ” бўлишининг олдини олишга қаратилган.
Давлат департаментидаги айрим манбаларнинг “Washington Post”га маълум қилишича, мактуб сиёсий раҳбарият томонидан тайёрланган ва одатдаги эксперт текширувидан ўтмаган.
Оқ уй вакиллари эса янги ёндашув 100 йиллик амалиётга асосланишини, солиқ тўловчилар зиммасига ортиқча молиявий юк тушмаслигини таъминлашга қаратилганини таъкидлаган.

New checks for US visa: obesity and some diseases added to reasons for rejection
The U.S. Department of State has added conditions such as obesity, cancer, heart disease, and diabetes to the list of reasons for which visa issuance can be denied. The new guideline was sent to all diplomatic missions in November 2025.
According to The Washington Post, the Department of State reminded consular staff that an applicant's health is an important factor in visa matters. The document noted that some conditions—cardiovascular diseases, respiratory diseases, cancer, diabetes, and mental health-related issues—could require treatment costing "tens of thousands of dollars."
The guideline also mentioned obesity as a factor that can increase the likelihood of denial. The reason is that it can lead to problems such as asthma, sleep apnea, high blood pressure, and depression.
The new manual also requires checking whether the applicant has sufficient funds for treatment in the U.S., as well as assessing the likelihood of them needing public assistance. According to KFF Health News, such criteria are aimed at preventing the applicant from becoming a "public charge."
Some sources at the Department of State informed The Washington Post that the document was prepared by political leadership and did not undergo the usual expert review.
White House representatives, however, emphasized that the new approach is based on a 100-year practice and is aimed at ensuring no excessive financial burden falls on taxpayers.