Қорақалпоғистонда ис газидан уч киши ҳалок бўлди
Фожиа 13 декабрь куни Хўжайли туманининг “Саманкўл” ОФЙ Қамисшоли аҳоли пункти Фахрийлар кўчасида жойлашган ижарадаги уйда содир бўлган.
Қорақалпоғистон Республикасининг Хўжайли туманида қўлбола иситиш печининг ноқонуний уланиши оқибатида юзага келган ис газидан заҳарланиш натижасида уч киши вафот этди.
Туман ҳокимлиги матбуот хизмати маълум қилишича, фожиа 13 декабрь куни Хўжайли туманининг “Саманкўл” ОФЙ Қамисшоли аҳоли пункти Фахрийлар кўчасида жойлашган ижарадаги уйда содир бўлган.
Қайд этилишича, ушбу уйда яшаб келган фуқаро A.Ж. хонадонни иситиш мақсадида қўлбола иситиш печини ўзбошимчалик билан бошқа хонага кўчириб, уни мўрисиз ҳолда газ тармоғига ноқонуний улаган.
Оқибатда хона ичида газ ёниши натижасида ҳосил бўлган тутун — ис гази тўпланиб, фуқаро A.Ж. ва унинг икки нафар набираси заҳарланган. Натижада 2011 йилда туғилган A.С. (8-синф ўқувчиси), 2015 йилда туғилган A.Қ. (4-синф ўқувчиси) ҳамда фуқаро A.Ж. воқеа жойида ҳаётдан кўз юмган.
Маълум қилинишича, туман ҳокимлиги томонидан марҳумларнинг оила аъзоларига ижтимоий ёрдам кўрсатилмоқда. Ҳодиса юзасидан ҳозирда терговга қадар текширув ишлари олиб борилмоқда.

Three people died as a result of carbon monoxide poisoning caused by the illegal connection of a homemade heating stove in the Khodjeyli district of the Republic of Karakalpakstan.
According to the district administration's press service, the tragedy occurred on December 13 in a rented house located on Fakhriylar Street in the "Samankul" neighborhood of the Kamishsholi residential area in Khodjeyli district.
It is noted that a citizen A.Zh., living in this house, arbitrarily moved a homemade heating stove to another room to heat the household and illegally connected it to the gas network without a chimney.
As a result, smoke — carbon monoxide — accumulated in the room due to gas combustion, poisoning citizen A.Zh. and his two grandchildren. Consequently, A.S. (born in 2011, an 8th-grade student), A.Q. (born in 2015, a 4th-grade student), and citizen A.Zh. died at the scene.
It is reported that the district administration is providing social assistance to the family members of the deceased. Pre-investigation checks are currently being carried out regarding the incident.