Қўқонлик табиб қамоқдан чиқди
Иқболжон Солиев ижтимоий тармоқларда тарқалган маълумотларни асоссиз деб атаб, фаолияти қонуний эканини билдирди.
'Қўқонлик табиб қамоқдан чиқди'ning rasmi
Қўқонлик табиб Иқболжон Солиев 10 суткалик маъмурий қамоқдан озод этилгандан сўнг, ижтимоий тармоқларда ўзи ҳақида тарқалган хабарларга муносабат билдирди.
У ўз фаолияти ноқонуний экани ҳақидаги даъволарни рад этиб, амалда гувоҳномалари мавжудлигини маълум қилди.
Табиб Ўзбекистон халқ табобати ассоциацияси томонидан 2025 йилгача берилган гувоҳнома, шунингдек, хорижий ва халқаро сертификатларни тақдим этди. Унинг сўзларига кўра, ассоциация томонидан берилган муддатсиз гувоҳнома ҳам мавжуд.
Иқболжон Солиевнинг юристи Абдуллажон Жўраев ҳам табибга нисбатан тарқалган айрим маълумотлар нотўғри эканини билдириб, унинг фаолиятини оммавий тарғибот сифатида баҳолаш асоссизлигини таъкидлади.
Маълумот учун, Иқболжон Солиев 2025 йил 10 январь куни Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 59-5-моддаси 1-қисми асосида айбдор деб топилиб, БҲМнинг 20 баравари миқдорида жаримага тортилган эди.

After being released from a 10-day administrative detention, Kokand-based doctor Iqboljon Soliev commented on the news about him spread on social networks.
He refuted claims that his activities were illegal, stating that he has valid certificates in practice.
The doctor presented a certificate issued by the Association of Folk Medicine of Uzbekistan valid until 2025, as well as foreign and international certificates. According to him, there is also a permanent certificate issued by the association.
Iqboljon Soliev's lawyer, Abdullajon Juraev, also stated that some of the information spread about the doctor is incorrect, emphasizing that characterizing his activities as mass propaganda is unfounded.
For reference, Iqboljon Soliev was found guilty on January 10, 2025, under Part 1 of Article 59-5 of the Code of Administrative Responsibility and fined 20 times the Base Calculation Amount.