Президент тригенерация станцияси ва Ўзбекистонда илк бор барпо этилаётган ёпиқ турдаги нимстансиянинг аҳамиятини қайд этди.
'Мирзиёев Янги Тошкентдаги энергетика объектлари билан танишди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев Янги Тошкент ҳудудида барпо этилаётган замонавий энергетика объектлари фаолияти билан танишди. Ушбу ҳудудда шаҳарни марказлашган иситиш ва совитиш билан таъминлашга мўлжалланган Тригенерация технологиясига асосланган станция қурилиши жадал давом этмоқда.
Мазкур технология энергиядан икки баробаргача тежамкор фойдаланиш имконини беради. Биринчи босқичда иссиқлик учун 75 мегаватт, совитиш тизими учун 100 мегаватт қувват яратилади, шунингдек, 17 мегаватт қўшимча электр энергияси ишлаб чиқарилади.
Давлат раҳбари Янги Тошкентда қурилаётган илк нимстансияда ҳам бўлиб, у ердаги ишлар билан танишди. Қуввати 100 мегаватт бўлган ушбу иншоот Хитойнинг “Haocheng Industry Group Limited” компанияси иштирокида давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилмоқда.
Қайд этилишича, бу Ўзбекистондаги биринчи ёпиқ турдаги нимстансия бўлиб, у анъанавий очиқ иншоотларга нисбатан кам майдон эгаллайди, шовқин даражаси паст ва шаҳар меъморий қиёфасига мос ҳисобланади.
Президент объектларнинг техник ва иқтисодий самарадорлиги ҳамда Янги Тошкент учун стратегик аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, лойиҳани келгусида янада сифатли амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Mirziyoyev got acquainted with energy facilities in New Tashkent.
The president noted the importance of the trigeneration station and the first closed-type semi-station being built in Uzbekistan.
Image of 'Mirziyoyev got acquainted with energy facilities in New Tashkent.'
President Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with the activities of modern energy facilities being built in the Yangi Tashkent area. The construction of a station based on Trigeneration technology, designed to provide centralized heating and cooling for the city, is rapidly progressing in this area.
This technology allows for up to twice as efficient use of energy. In the first stage, 75 megawatts of power for heating and 100 megawatts for the cooling system will be generated, with an additional 17 megawatts of electricity also produced.
The head of state also visited the first semi-station being built in Yangi Tashkent and familiarized himself with the work there. This facility, with a capacity of 100 megawatts, is being implemented on a public-private partnership basis with the participation of China's "Haocheng Industry Group Limited" company.
It is noted that this will be the first closed-type semi-station in Uzbekistan, which occupies less space compared to traditional open structures, has a low noise level, and is considered to be in harmony with the city's architectural appearance.
The President emphasized the technical and economic efficiency of the facilities and their strategic importance for Yangi Tashkent, giving instructions for the high-quality implementation of the project in the future.