Бунун қандай об-ҳаво бўлиши айтилди
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечга томон ёмғир ёғиши мумкин. Кечаси ва эрталаб туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 1-3 даража илиқ, кундузи 4-6 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда қор ёғади. Туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шамол ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 0-5 даража совуқ, баъзи жойларда 6-11 даража совуққача, кундузи 3 даража совуқ-2 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир қорга айланади) бўлади. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади.Баъзи жойларга туман тушиши мумкин.
Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3 даража совуқ-2 даража илиқ, кундузи 3-8 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир қорга айланади) бўлади. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади.Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 1-6 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир қорга айланади) бўлади. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 2 даража совуқ-3 даража илиқ, кундузи 5-10 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, кечга томон баъзи жойларда ёғингарчилик (ёмғир қорга айланади) бўлади. Баъзи жойларга туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 3 даража совуқ-2 даража илиқ, кундузи 2-7 даража илиқ бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, вақти-вақти билан қор ёғади, туман тушиши мумкин. Йўлларда баъзи жойларда яхмалак кузатилади. Қор кўчиши хавфи бор.
Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади.  Ҳарорат кечаси 2-7 даража совуқ, кундузи 2 даража совуқ-3 даража илиқ бўлади.

What kind of weather this will be was said.
According to forecasts, the weather in Tashkent city will be changeable, with rain possible towards the evening. Fog is possible at night and in the morning. The eastern wind will change direction and blow from the west at 3-8 m/s. The temperature at night will be 1-3 degrees above zero, during the day 4-6 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, with snow in some places. Fog is possible. Icy conditions are observed on roads in some areas. The wind blows from the west at 7-12 m/s. The temperature at night will be 0-5 degrees below zero, in some places down to 6-11 degrees below zero, during the day 3 degrees below zero to 2 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, with precipitation (rain turning to snow) in some places. Icy conditions are observed on roads in some areas. Fog is possible in some places.
The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night will be 3 degrees below zero to 2 degrees above zero, during the day 3-8 degrees above zero.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be changeable, with precipitation (rain turning to snow) in some places. Icy conditions are observed on roads in some areas. Fog is possible in some places. The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 1-6 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, with precipitation (rain turning to snow) in some places. Icy conditions are observed on roads in some areas. Fog is possible in some places. The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 5-10 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, with precipitation (rain turning to snow) in some places towards the evening. Fog is possible in some places. Icy conditions are observed on roads in some areas. The eastern wind will change direction and blow from the west at 5-10 m/s. The temperature at night will be 3 degrees below zero to 2 degrees above zero, during the day 2-7 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be changeable, with periodic snowfall, fog is possible. Icy conditions are observed on roads in some areas. There is a risk of avalanches.
The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s. The temperature at night will be 2-7 degrees below zero, during the day 2 degrees below zero to 3 degrees above zero.