Ўзбекистонда жорий йилда Рамазон ойи 19 февралдан бошланади. Бу ҳақда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Муборак Рамазон ойини муносиб тарзда ўтказиш тўғрисида”ги қарорида сўз боради.
Ижтимоий-маънавий ҳаётдаги ўрни ва аҳамияти тобора ортиб бораётган Рамазон ойини муносиб кутиб олиш ва юқори савияда ўтказиш, диний-маърифий, маданий қадриятларни асраб-авайлаш ва улуғлаш мақсадида:
2026 йилда муборак Рамазон ойининг бошланиши 19 февраль кунига тўғри келиши ҳақидаги Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг ахбороти маълумот учун қабул қилинади.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Дин ишлари бўйича қўмита, Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Ўзбекистон фахрийларининг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси ва бошқа ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда мамлакатимизда Рамазон ойини миллий анъана ва қадриятларга мос тарзда ўтказишга доир чора-тадбирларни амалга оширади.
“Рамазон – меҳр-мурувват, аҳиллик ва шукроналик ойи” деган эзгу ғоя асосида:
кам таъминланган, эҳтиёжманд, ижтимоий ҳимояга муҳтож инсонларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш;
маҳаллаларни ўзаро ҳурмат, ҳамжиҳатлик, адолат ва тарбия масканига айлантириш;
ер, сув, ҳаво ва табиий муҳитни асраш, муқаддас қадамжолар, зиёратгоҳ ва  қабристонларни обод этиш;
Рамазон ойи билан боғлиқ тадбирларни исрофгарчиликка йўл қўймасдан, ихчам, мазмунли ва тежамкорлик асосида ўтказишга алоҳида эътибор берилади.
Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Рамазон ойини ўтказиш билан боғлиқ тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилади.

In Uzbekistan, the month of Ramadan this year begins on February 19. This is stated in the decree of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev "On the proper conduct of the blessed month of Ramadan."
In order to properly welcome and conduct at a high level the month of Ramadan, whose place and importance in socio-spiritual life is increasingly growing, and for the purpose of preserving and honoring religious-educational and cultural values:
The information from the Muslim Board of Uzbekistan regarding the beginning of the blessed month of Ramadan in 2026 coinciding with February 19 is taken into account.
The Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city khokimiyats, in cooperation with the Committee for Religious Affairs, the Association of Mahallas of Uzbekistan, the National Agency for Social Protection, the "Nuroniy" Foundation for Supporting the Social Activity of Veterans of Uzbekistan, and other partner organizations, will implement measures related to conducting the month of Ramadan in our country in accordance with national traditions and values.
Based on the noble idea of "Ramadan – the month of mercy, compassion, and gratitude":
comprehensively supporting low-income, needy people, and those in need of social protection;
turning mahallas into centers of mutual respect, harmony, justice, and upbringing;
preserving land, water, air, and the natural environment, and improving holy sites, places of pilgrimage, and cemeteries;
special attention is paid to conducting events related to the month of Ramadan without extravagance, in a compact, meaningful, and economical manner.
The National Television and Radio Company of Uzbekistan, the National News Agency of Uzbekistan, and other mass media are recommended to widely cover events related to the observance of the month of Ramadan.