Швейцария энди дунёнинг энг қиммат мамлакати эмас
Исландия яшаш қиймати бўйича дунёдаги энг қиммат мамлакатга айланди. Бу ҳақда “Iceland Monitor” нашри хабар берди.
'Швейцария энди дунёнинг энг қиммат мамлакати эмас'ning rasmi
Маълум қилинишича, Viska компанияси таҳлилчилари ўтказган тадқиқотга кўра, Исландиядаги нархлар Европа давлатларидаги ўртача кўрсаткичдан 84 фоизга юқори бўлган. Шу тариқа мамлакат бу борада Швейцарияни ортда қолдирган.
Тадқиқот муаллифлари сўнгги 30 йил давомида Исландия ва Европа давлатлари ўртасидаги ўртача нарх фарқи 42 фоизни ташкил этганини, ҳозир эса бу кўрсаткич қарийб икки бараварга ошганини қайд этган.
Айниқса, озиқ-овқат ва гўшт маҳсулотлари нархи қўшни Шимолий Европа давлатларига нисбатан анча юқори. Хусусан, озиқ-овқат маҳсулотлари ўртача 44 фоизга, гўшт маҳсулотлари эса 71 фоизга қимматроқ экани айтилмоқда. Автомобиллар ҳам қўшни давлатларга қараганда тахминан 40 фоиз қиммат сотилмоқда.
Экспертлар фикрича, бундай қимматчиликка юқори импорт божлари ва бозорда рақобатнинг пастлиги сабаб бўлмоқда. Шунингдек, мамлакатда инфляция Европа иқтисодий ҳудудидаги давлатларга нисбатан икки баравар тез ўсмоқда.
Таҳлилчилар инфляция назоратга олинмаса, мамлакатда харид қобилияти пасайиши, миллий валюта қадрсизланиши ва экспорт кўрсаткичлари ёмонлашиши мумкинлигидан огоҳлантирган.

Switzerland is no longer the most expensive country in the world.
Iceland has become the most expensive country in the world in terms of cost of living. This was reported by the publication “Iceland Monitor”.
Image of 'Switzerland is no longer the most expensive country in the world.'
According to a study conducted by analysts at Viska, prices in Iceland were 66 percent higher than the average in European countries. Thus, the country left Switzerland behind in this regard.
The authors of the study noted that over the past 30 years, the average price difference between Iceland and European countries was 42 percent, while now this figure has nearly doubled.
In particular, the prices of food and meat products are significantly higher compared to neighboring Northern European countries. Specifically, food products are reportedly 44 percent more expensive on average, and meat products are 71 percent more expensive. Cars are also sold at approximately 40 percent higher prices than in neighboring countries.
According to experts, such high prices are caused by high import duties and low competition in the market. Additionally, inflation in the country is growing twice as fast as in the countries of the European Economic Area.
Analysts have warned that if inflation is not brought under control, the country may face a decline in purchasing power, devaluation of the national currency, and worsening export indicators.