Ўзбекистон энг кўп маҳсулот экспорт қилаётган давлатлар маълум қилинди
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2026 йилнинг январь–март ойларида Ўзбекистоннинг экспорт ҳажми 5,8 миллиард АҚШ долларини ташкил этган.
Ҳисоботда қайд этилишича, ушбу даврда Ўзбекистон маҳсулотлари энг кўп экспорт қилинган давлатлар орасида Россия етакчилик қилган. Мамлакатга амалга оширилган экспорт ҳажми 1,1 миллиард долларга етган.
Иккинчи ўриндан Хитой жой олган бўлиб, мазкур давлатга экспорт 641,7 миллион долларга тенг бўлган. Кейинги ўринларда Афғонистон (443,6 млн доллар) ва Франция (405,9 млн доллар) қайд этилган.
Шунингдек, Қозоғистонга 282,8 миллион долларлик, Туркияга 231,6 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинган. Бирлашган Араб Амирликлари ҳиссасига 172,3 миллион доллар, Қирғизистонга 169,9 миллион доллар ва Тожикистонга 140,8 миллион долларлик экспорт тўғри келган.
ТОП-10ликни Хитойнинг махсус маъмурий ҳудуди ҳисобланган Гонконг якунлаб берган. Ушбу ҳудудга экспорт ҳажми 127,1 миллион долларни ташкил этган.
Мутахассислар фикрича, мазкур кўрсаткичлар Ўзбекистон маҳсулотларининг нафақат қўшни давлатлар, балки Европа ва Осиё бозорларида ҳам талаб юқори эканини кўрсатади.

Uzbekistan has announced the countries that export the most products.
According to the National Statistics Committee, Uzbekistan's export volume in January–March 2026 amounted to 5.8 billion US dollars.
According to the report, Russia led among the countries to which Uzbekistan exported the most products during this period. The export volume to that country reached 1.1 billion dollars.
China ranked second, with exports to that country amounting to 641.7 million dollars. The next positions were recorded by Afghanistan (443.6 million dollars) and France (405.9 million dollars).
Furthermore, products worth 282.8 million dollars were exported to Kazakhstan, and 231.6 million dollars to Turkey. The share of the United Arab Emirates accounted for 172.3 million dollars, Kyrgyzstan 169.9 million dollars, and Tajikistan 140.8 million dollars in exports.
The top 10 was rounded out by Hong Kong, which is a special administrative region of China. The export volume to that region amounted to 127.1 million dollars.
According to experts, these indicators show that Uzbekistan's products are in high demand not only in neighboring countries but also in European and Asian markets.