Сурхондарёда тўрт оёқли чақалоқ туғилди
Сурхондарё вилоятининг Шеробод туманида ноёб патология билан туғилган чақалоқ Самарқанд вилояти Болалар кўп тармоқли тиббиёт марказида жарроҳлик амалиётини бошдан кечирди. Бу ҳақда Самарқанд вилояти Соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғи Суҳроб Зайниев Darakchi.uz'га маълум қилди.
Ижтимоий тармоқларда тўрт оёқли чақалоқ туғилгани ҳақидаги тасвирлар кенг тарқалгач, ҳолат юзасидан расмий маълумот берилди.
Мутахассислар маълум қилишича, чақалоқ сиам эгизакларига хос ноёб патология билан туғилган. Ҳомиланинг иккинчи қисми тўлиқ шаклланмай қолган бўлиб, чала ривожланган эмбрионда фақат тананинг пастки қисми шаклланган.
Самарқанд вилояти Болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази бош шифокорининг даволаш ишлари бўйича ўринбосари, жарроҳ Дилшод Раҳмоновнинг айтишича, чақалоқ 28 апрель куни Шеробод туманида дунёга келган ва 29 апрель куни Самарқандга олиб келинган.
Қайд этилишича, чақалоқнинг икки қўшимча оёғи ва ортиқча жинсий аъзоси бўлган. Шунингдек, унда орқа чиқарув тешиги умуман шаклланмагани аниқланган.
Шифокорлар дастлаб чақалоқнинг ҳаётини сақлаб қолиш мақсадида унинг ичагини қорин қисми орқали ташқи томонга чиқаришган. 13 май куни ўтказилган иккинчи жарроҳлик амалиёти давомида ортиқча оёқлар олиб ташланган.
Айни пайтда чақалоқда иккита сийдик пуфаги сақланиб қолган. Шунингдек, икки буйракдан ҳар бири алоҳида канал орқали сийдик пуфагига улангани маълум қилинди.
Шифокорлар келгусида ортиқча сийдик пуфаги ва жинсий аъзони олиб ташлаш, шунингдек, сунъий орқа чиқарув тешиги шакллантириш бўйича қўшимча жарроҳлик амалиётлари ўтказилишини билдирган.
Мутахассисларга кўра, бундай оғир патология билан туғилган чақалоқларнинг яшаб кетиши жуда қийин ҳисобланади. Шунга қарамасдан, шифокорлар унинг ҳаётини сақлаб қолиш учун барча имкониятларни ишга солган.
Маълум бўлишича, чақалоқнинг онаси ҳомиладорликнинг 26 ва 36 ҳафталигида скрининг текширувларидан ўтган. Бироқ текширувлар давомида ҳомиладаги нуқсон аниқланмаган.
Шеробод тумани кўп тармоқли марказий поликлиникаси бошлиғи Шерзод Эшқобилов скрининг текширувини ўтказган тиббиёт ходими текширув жараёнида эътиборсизликка йўл қўйганини тан олган.
Ҳозирда чақалоқнинг аҳволи қониқарли бўлиб, у шифокорлар назорати остида қолмоқда.
'Қайси вилоят аҳолиси энг ёш?'ning rasmi
БУ ҚИЗИҚ Бугун 04:28
Қайси вилоят аҳолиси энг ёш?
2026 йил бошида Ўзбекистон аҳолисининг ўртача ёши 29,5 ёшни ташкил қилди.
'Ўзбекистонда ҳафта давомида ҳаво ҳарорати 40 даражагача кўтарилади'ning rasmi
БУ ҚИЗИҚ Бугун 02:25
Ўзбекистонда ҳафта давомида ҳаво ҳарорати 40 даражагача кўтарилади
Синоптикларга кўра, ҳафта давомида мамлакатнинг аксарият ҳудудларида қуруқ ва иссиқ об-ҳаво устунлик қилади.
'Марказий банклар олтин харидини оширди'ning rasmi
БУ ҚИЗИҚ 07.06.2026 04:00
Марказий банклар олтин харидини оширди
Ўзбекистон 24 тонна олтин харид қилиб, Польша билан бирга етакчи харидорлар қаторига кирган.
'Дам олиш куни об-ҳаво кандай бўлади?'ning rasmi
БУ ҚИЗИҚ 07.06.2026 02:53
Дам олиш куни об-ҳаво кандай бўлади?
Синоптиклар айрим ҳудудларда кучли шамол ва чанғ-тўзонлар кузатилиши мумкинлигидан огоҳлантирмоқда.
'12 август куни ноёб тўлиқ Қуёш тутилиши кузатилади'ning rasmi
БУ ҚИЗИҚ 06.06.2026 16:14
12 август куни ноёб тўлиқ Қуёш тутилиши кузатилади
Ҳодиса Гренландия, Исландия, Португалия ва Испаниянинг шимолий ҳудудларида тўлиқ, Европа, Африка ҳамда Шимолий Американинг катта қисмида эса қисман кузатилади.

A four-legged baby was born in Surkhandarya.
A newborn with a rare pathology in the Sherobod district of Surkhandarya region underwent surgery at the Samarkand Regional Children's Multidisciplinary Medical Center. This was reported to Darakchi.uz by the head of the Samarkand Regional Health Department, Sukhrob Zainiev.
After images of a newborn with four legs spread widely on social networks, official information was provided regarding the situation.
According to specialists, the baby was born with a rare pathology characteristic of Siamese twins. The second part of the fetus had not fully formed, and the underdeveloped embryo had only the lower part of the body formed.
According to the Deputy Chief Physician for Medical Affairs of the Samarkand Regional Children's Multidisciplinary Medical Center, surgeon Dilshod Rakhmonov, the baby was born on April 28 in the Sherobod district and was brought to Samarkand on April 29.
It was noted that the baby had two extra legs and an additional genital organ. It was also found that the anus had not formed at all.
Initially, to save the baby's life, doctors brought its intestine out through the abdominal wall. During the second surgery performed on May 13, the extra legs were removed.
Currently, the baby retains two urinary bladders. It was also reported that each of the two kidneys is connected to a bladder through a separate duct.
Doctors stated that additional surgical procedures will be carried out in the future to remove the extra bladder and genital organ, as well as to form an artificial anus.
According to experts, it is considered very difficult for babies born with such a severe pathology to survive. Despite this, doctors have employed all available means to save his life.
It was reported that the baby's mother underwent screening examinations at 26 and 36 weeks of pregnancy. However, no defect in the fetus was detected during the examinations.
The head of the Sherobod district Multidisciplinary Central Polyclinic, Sherzod Eshkobilov, admitted that the medical worker who performed the screening examination had shown negligence during the process.