Ўзбекистонда ёш гуруҳлари кесимида энг катта улушни 0–4 ёшли болалар ташкил этмоқда. Бу ҳақда Статистика қўмитаси томонидан эълон қилинган аҳолини рўйхатга олишнинг дастлабки натижаларида маълум қилинди.
2026 йил 15 январь ҳолатига кўра, мамлакат аҳолиси 39 миллион 47 минг 321 нафарга етган. Шундан 19,76 миллион нафари эркаклар, 19,3 миллион нафари аёллардир.
Ҳисоботга кўра, 0–4 ёшлилар сони 4,6 миллион нафарни ташкил этиб, барча ёш тоифалари орасида энг юқори кўрсаткични қайд этган. Кейинги ўринларда 5–9 ёшлилар — 3,85 миллион нафар, 10–14 ёшлилар эса 3,4 миллион нафар билан жойлашган.
Шунингдек, 15–19 ёшлилар сони 3,15 миллион нафардан, 20–24 ёшлилар эса 2,66 миллион нафардан ошган. 25–29 ёш тоифасида 2,65 миллион, 30–34 ёш тоифасида эса 3,17 миллион нафар аҳоли истиқомат қилиши қайд этилган.
Ҳудудлар кесимида энг кўп аҳоли Самарқанд вилоятида яшайди. Рўйхатга олиш натижаларига кўра, вилоят аҳолиси 4,4 миллион нафарни ташкил этган. Энг кам аҳоли эса Сирдарё вилоятида қайд этилган бўлиб, у ерда 954,3 минг киши истиқомат қилади.
Аввалроқ Статистика қўмитаси Ўзбекистон аҳолисининг 34,9 миллион нафари, яъни 89,4 фоизи ўзбек миллатига мансуб эканини маълум қилган эди.

Which age group constitutes the largest population in Uzbekistan?
Earlier, the Statistics Committee had reported that 34.9 million people, or 89.4 percent of Uzbekistan's population, belong to the Uzbek nationality.
Image of 'Which age group constitutes the largest population in Uzbekistan?'
In Uzbekistan, the largest share among age groups is made up of children aged 0–4. This was reported in the preliminary results of the population census announced by the Statistics Committee.
As of January 15, 2026, the country's population reached 39 million 47 thousand 321 people. Of these, 19.76 million are men and 19.3 million are women.
According to the report, the number of 0–4 year olds is 4.6 million, recording the highest figure among all age categories. Next are 5–9 year olds – 3.85 million people, and 10–14 year olds – 3.4 million people.
Also, the number of 15–19 year olds exceeded 3.15 million, and 20–24 year olds exceeded 2.66 million. It was noted that 2.65 million people live in the 25–29 age group, and 3.17 million in the 30–34 age group.
In terms of regions, the largest population lives in Samarkand region. According to the census results, the region's population is 4.4 million people. The smallest population is recorded in Syrdarya region, where 954.3 thousand people reside.
Earlier, the Statistics Committee reported that 34.9 million people, or 89.4 percent of Uzbekistan's population, are of Uzbek nationality.