Сўнгги ярим аср давомида эркаклардаги ўртача тестостерон даражаси сезиларли даражада пасайган. Олимлар бу ҳолат эркаклар репродуктив саломатлиги билан боғлиқ жиддий тенденция бўлиши мумкинлигини билдирмоқда. Бу ҳақда The Guardian Европа инсон репродукцияси ва эмбриологияси жамияти (ESHRE)нинг Лондонда бўлиб ўтган йиллик конгрессида тақдим этилган тадқиқот натижаларига таяниб хабар берди.
Тадқиқотга кўра, 1972–2019 йиллар оралиғида эркакларда умумий тестостерон даражаси ўртача 54 фоизга пасайган. Мутахассислар ҳисоб-китобига кўра, бу ҳар йили ўртача 1 фоиздан ортиқ камайиш кузатилганини англатади. Таҳлиллар мазкур тенденция 2000 йилдан кейин янада тезлашганини кўрсатган.
Тадқиқот Исроил, АҚШ, Бразилия, Финляндия ва Данияда ўтказилган олтита узоқ муддатли кузатув натижаларини қамраб олган. Унда 118,5 минг нафардан ортиқ эркакнинг тиббий маълумотлари таҳлил қилинган.
Олимлар фикрича, тестостерон даражасининг пасайишига семизлик ва қандли диабетнинг кенгайиши асосий омиллардан бири бўлиши мумкин. Ортиқча тана вазни тестостероннинг эстроген гормонига айланишини кучайтириб, унинг миқдорини камайтиради.
Шу билан бирга, мутахассислар эндокрин тизимига таъсир қилувчи кимёвий моддалар, ҳаво ифлосланиши, маиший буюмлар таркибидаги айрим зарарли бирикмалар ҳамда иқлим ўзгариши каби экологик омиллар ҳам бу жараёнга таъсир кўрсатиши мумкинлигини таъкидламоқда. Бироқ ушбу омилларнинг таъсирини аниқлаш учун қўшимча илмий изланишлар талаб этилади.
Исроилдаги Иврит университети профессори Ҳагай Левиннинг таъкидлашича, эркаклар репродуктив саломатлиги умумий соғлиқ ҳолатининг муҳим кўрсаткичларидан бири бўлиб, бу борадаги салбий ўзгаришлар жиддий эътибор талаб қилади.
Мутахассислар тестостерон сперма ишлаб чиқариш, жинсий майл, мушак массаси, суяк мустаҳкамлиги, кайфият, энергия даражаси ва моддалар алмашинувида муҳим ўрин тутишини қайд этмоқда. Шу боис унинг пасайиши нафақат репродуктив саломатликка, балки инсоннинг умумий соғлиғига ҳам таъсир кўрсатиши мумкин.
Олимлар шунингдек, тестостерон препаратларини шифокор тавсиясисиз қабул қилмасликка чақирган. Уларга кўра, бундай воситалар айрим ҳолларда организмнинг табиий сперма ишлаб чиқариш жараёнини сусайтириши мумкин. Шунинг учун ҳар қандай гормонал даволаш мутахассис назорати остида амалга оширилиши лозим.

Scientists: In the last 50 years, testosterone levels in men have decreased by almost half.
Experts note that testosterone plays an important role in sperm production, sexual drive, muscle mass, bone strength, mood, energy level, and metabolism.
Image of 'Scientists: In the last 50 years, testosterone levels in men have decreased by almost half.'
Over the past half century, the average testosterone level in men has dropped significantly. Scientists indicate that this condition may be a serious trend related to male reproductive health. The Guardian reported this, citing research results presented at the annual congress of the European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) in London.
According to the study, between 1972 and 2019, the total testosterone level in men decreased by an average of 54 percent. According to experts’ calculations, this means an average decline of more than 1 percent was observed each year. Analyses have shown that this trend accelerated after 2000.
The study covered the results of six long-term observations conducted in Israel, the USA, Brazil, Finland, and Denmark. It analyzed the medical data of more than 118,500 men.
According to scientists, the spread of obesity and diabetes may be one of the main factors contributing to the decrease in testosterone levels. Excess body weight enhances the conversion of testosterone into the hormone estrogen, thereby reducing its amount.
At the same time, experts emphasize that environmental factors, such as chemicals affecting the endocrine system, air pollution, certain harmful compounds in household items, and climate change, may also influence this process. However, additional scientific research is required to determine the impact of these factors.
According to Professor Hagai Levine of the Hebrew University of Israel, male reproductive health is one of the important indicators of overall health status, and negative changes in this regard require serious attention.
Experts note that testosterone plays an important role in sperm production, libido, muscle mass, bone strength, mood, energy levels, and metabolism. Therefore, its decline may affect not only reproductive health but also a person's overall health.
Scientists have also urged against taking testosterone medications without a doctor's prescription. According to them, such substances can, in some cases, suppress the body's natural sperm production process. Therefore, any hormonal treatment should be carried out under the supervision of a specialist.