3,5 млн долларлик кредит учун 420 минг доллар талаб қилган шахслар ушланди
Тошкент шаҳрида тадбиркорга 3,5 млн АҚШ доллари миқдорида имтиёзли кредит олиб беришни ваъда қилиб, бунинг эвазига катта миқдорда пул талаб қилган шахслар қўлга олинди.
'3,5 млн долларлик кредит учун 420 минг доллар талаб қилган шахслар ушланди'ning rasmi
Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида кредит ажратиш билан боғлиқ навбатдаги қонунбузарлик фош этилди.
Маълум бўлишича, хусусий акциядорлик-тижорат банкларидан бирининг Олмазор филиали банк хизматлари марказида фаолият юритувчи юрист ҳамда Тошкент вилоятининг Янгиўл туманида яшовчи, 1979 йилда туғилган, муқаддам судланган шахс ўзаро тил бириктирган.
Улар тадбиркорлик фаолиятини бошлаш ниятида бўлган фуқаронинг ишончига кириб, унинг номига 3,5 млн АҚШ доллари миқдорида имтиёзли кредит ажратиб беришларини маълум қилган.
Бироқ бу “хизмат” эвазига кредит маблағининг 12 фоизи, яъни 420 минг АҚШ долларини талаб қилишган. Улар талаб қилинган пулдан 50 минг долларини олдиндан олаётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчиларга нисбатан “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
ДХХ фуқароларни кундалик ҳаётда шу каби қонунбузарлик ҳолатларига дуч келган тақдирда, 1520 қисқа рақами орқали хабар беришга чақирди. Мурожаат қилган шахснинг маълумотлари сир сақланиши кафолатланади.

During an operational measure conducted in cooperation between the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes under the General Prosecutor's Office, another violation of the law related to the allocation of credit was exposed.
It became known that a lawyer working at the bank service center of the Almazor branch of one of the private joint-stock commercial banks and a person born in 1979, previously convicted, residing in the Yangiyul district of Tashkent region, conspired with each other.
They gained the trust of a citizen intending to start a business and informed him that they would allocate a preferential credit in the amount of 3.5 million US dollars in his name.
However, for this "service," they demanded 12 percent of the credit funds, i.e., 420 thousand US dollars. They were caught with material evidence while receiving 50 thousand dollars of the demanded amount in advance.
Currently, a criminal case has been initiated regarding this matter, and the "custody" preventive measure has been applied to the suspects. Investigative actions are ongoing.
The SSS called on citizens to report such violations of the law encountered in daily life via the short number 1520. It is guaranteed that the information of the person making the appeal will be kept confidential.