Тошкентда 86 ёшли аёлнинг уйи бошқа шахс номига расмийлаштирилгани юзасидан жиноят иши қўзғатилди
Тошкент шаҳрида ижтимоий тармоқларда тарқалган 86 ёшли аёл билан боғлиқ ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда Бош прокуратура маълум қилди.
'Тошкентда 86 ёшли аёлнинг уйи бошқа шахс номига расмийлаштирилгани юзасидан жиноят иши қўзғатилди'ning rasmi
Аввалроқ ижтимоий тармоқларда ёлғиз қолган кекса аёлга ҳеч ким қарамаётгани ҳақидаги видеолар кенг муҳокамаларга сабаб бўлган эди. Шундан сўнг мутасадди идоралар томонидан ҳолат ўрганилди.
Тошкент шаҳар ҳокимлигига кўра, текширувлар давомида пенсионер аёл қарамовсиз қолдирилгани ҳақидаги маълумотлар тасдиғини топмаган. Қайд этилишича, у ижтимоий ходим назоратида бўлиб, зарур ёрдам билан таъминланган. Шунингдек, хавфсизлик чораси сифатида хонадондаги газ жўмраги вақтинча ечиб қўйилган.
Бироқ Бош прокуратура текширувлари давомида аёлга тегишли бўлган квартира 2025 йил сентябрь ойида олди-сотди шартномаси асосида бошқа шахс номига расмийлаштирилгани аниқланган.
Ҳозирда тергов ушбу битим қандай шароитда тузилганини ўрганмоқда. Хусусан, кекса аёл ҳужжатларни имзолаш вақтида ўз ҳаракатларининг мазмун ва оқибатини тўлиқ англаган ёки англамагани, шунингдек, фирибгарлик аломатлари мавжудлиги текширилмоқда.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси тўртинчи қисми "а" банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган. Айни пайтда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

In Tashkent, a criminal case was initiated regarding the registration of an 86-year-old woman's house in the name of another person.
Image of 'In Tashkent, a criminal case was initiated regarding the registration of an 86-year-old woman's house in the name of another person.'
Earlier, videos on social media about an elderly woman left alone and no one looking after her caused widespread discussions. After that, the situation was studied by the relevant authorities.
According to the Tashkent city administration, the information that the pensioner woman was left without care was not confirmed during the inspections. It was noted that she was under the supervision of a social worker and provided with the necessary assistance. Also, as a safety measure, the gas valve in the apartment was temporarily removed.
However, during the inspections by the Prosecutor General's Office, it was found that the apartment belonging to the woman was registered in the name of another person based on a sale and purchase agreement in September 2025.
Currently, the investigation is examining under what circumstances this transaction was concluded. In particular, it is being checked whether the elderly woman fully understood the meaning and consequences of her actions at the time of signing the documents, as well as whether there are signs of fraud.
In connection with this situation, a criminal case has been initiated under Article 168, Part 4, Item "a" of the Criminal Code (fraud). Currently, preliminary investigation actions are being carried out.