Ўзбекистонда 2026 йил 1 январь ҳолатига 161 та маданият ва истироҳат боғи фаолият юритмоқда. Бу ҳақда Миллий статистика қўмитаси маълум қилди.
Қайд этилишича, боғлар сони 2024 йилга нисбатан 25 тага кўпайган. Уларнинг умумий майдони 1,8 минг гектарни ташкил этган.
2025 йил давомида маданият ва истироҳат боғларига 27 миллион марта ташриф буюрилган. Бу 2024 йилдаги кўрсаткичдан 3,2 миллионтага кўп.
Ташрифлар сони бўйича Тошкент шаҳри етакчи — пойтахтдаги 29 та боғга 14,5 миллион марта ташриф қайд этилган. Кейинги ўринларда Наманган вилояти — 9,2 миллион ва Бухоро вилояти — 631 минг ташриф билан қайд этилган.

In Uzbekistan, the number of visitors to culture and recreation parks exceeded 27 million.
Image of 'In Uzbekistan, the number of visitors to culture and recreation parks exceeded 27 million.'
As of January 1, 2026, 161 cultural and recreational parks are operating in Uzbekistan. The National Statistics Committee reported this.
It was noted that the number of parks increased by 25 compared to 2024. Their total area amounted to 1.8 thousand hectares.
During 2025, cultural and recreational parks were visited 27 million times. This is 3.2 million more than in 2024.
In terms of the number of visits, Tashkent city leads — 14.5 million visits to 29 parks in the capital were recorded. Next are Namangan region — with 9.2 million, and Bukhara region — with 631 thousand visits.