Қашқадарё ва Самарқанд вилоятларида электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш билан боғлиқ 6 та ҳолат аниқланди. Қоидабузарликлар оқибатида жами 1,86 млрд сўмдан зиёд зарар етказилган. Бу ҳақда Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси хабар берди.
Қайд этилишича, Бош прокуратура штаби томонидан Қашқадарё вилоятининг Муборак туманида ўтказилган назорат тадбири давомида "А. Г." МЧЖга қарашли корхона электр тармоғига ўзбошимчалик билан улангани аниқланган. Бунинг натижасида 439 млн сўмлик электр энергиясидан ноқонуний фойдаланилган.
Касби туманида эса якка тартибдаги тадбиркор Ч. С.га қарашли бинода шунга ўхшаш қоидабузарлик аниқланиб, таъминот корхонасига 118 млн сўм зарар етказилгани қайд этилган.
Чироқчи туманидаги "Қ. С. Т." МЧЖга қарашли сув насосларида аниқланган ноқонуний фойдаланиш ҳолати бўйича эса 122 млн сўмлик зарар ҳисобланган.
Самарқанд вилоятида ҳам электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш билан боғлиқ 3 та ҳолат аниқланган.
Хусусан, Самарқанд туманида якка тартибдаги тадбиркор М. С.га қарашли корхона электр тармоғига ўзбошимчалик билан уланган. Оқибатда 524,7 млн сўмлик электр энергиясидан ноқонуний фойдаланилган.
Шу тумандаги "С. А. И." МЧЖга қарашли бинода аниқланган қоидабузарлик натижасида 180 млн сўмлик зарар етказилган.
Булунғур туманида эса якка тартибдаги тадбиркор М. А.га қарашли нотурар бинода электр энергиясидан ноқонуний фойдаланилгани аниқланиб, электр таъминоти корхонасига 477 млн сўм зарар етказилган.

In two regions, nearly 2 billion soums worth of electricity was illegally appropriated
6 cases related to illegal use of electricity were detected in Kashkadarya and Samarkand regions. As a result of the violations, total damage of more than 1.86 billion soums was caused. This was reported by the Inspectorate for Control over the Use of Electric Energy, Oil Products and Gas.
As noted, during a control measure conducted by the staff of the General Prosecutor's Office in Muborak district of Kashkadarya region, it was found that an enterprise belonging to LLC "A. G." was arbitrarily connected to the power grid. As a result, electricity worth 439 million soums was illegally used.
In Kasbi district, a similar violation was found in a building belonging to individual entrepreneur Ch. S., and it was noted that damage of 118 million soums was caused to the supply enterprise.
In the case of illegal use detected at water pumps belonging to LLC "Q. S. T." in Chiroqchi district, damage of 122 million soums was calculated.
In Samarkand region, 3 cases related to illegal use of electricity were also detected.
In particular, in Samarkand district, an enterprise belonging to individual entrepreneur M. S. was arbitrarily connected to the power grid. As a result, electricity worth 524.7 million soums was illegally used.
As a result of a violation found in a building belonging to LLC "S. A. I." in the same district, damage of 180 million soums was caused.
In Bulung'ur district, it was found that electricity was illegally used in a non-residential building belonging to individual entrepreneur M. A., and damage of 477 million soums was caused to the electricity supply enterprise.