Ўзбекистон Президенти Сербия Президенти билан учрашув ўтказди
Боку шаҳрида бўлиб ўтаётган Бутунжаҳон урбанизация форумининг 13-сессияси доирасида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Сербия Президенти Александр Вучич билан учрашув ўтказди.
'Ўзбекистон Президенти Сербия Президенти билан учрашув ўтказди'ning rasmi
Учрашувда икки давлат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш, аввал эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Асосий эътибор товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, машинасозлик, қайта ишлаш, кимё ва электротехника саноати, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги ҳамда туризм соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилди.
Шунингдек, гуманитар алоқаларни ривожлантириш доирасида ректорлар форуми, кино ва маданият кунларини ўзаро ўтказиш таклифлари илгари сурилди.
Етакчилар халқаро кун тартибидаги масалалар юзасидан ҳам фикр алмашиб, бўлажак олий даражали учрашувлар режасини кўриб чиқдилар.

The President of Uzbekistan held a meeting with the President of Serbia.
Within the framework of the 13th session of the World Urbanization Forum taking place in the city of Baku, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with President of Serbia Aleksandar Vučić.
Image of 'The President of Uzbekistan held a meeting with the President of Serbia.'
The meeting discussed issues of developing multifaceted cooperation between the two countries and implementing previously reached agreements.
Main attention was focused on increasing the volume of goods exchange, expanding cooperation in mechanical engineering, processing, chemical and electrical engineering industries, pharmaceuticals, agriculture, and tourism.
Also, within the framework of developing humanitarian ties, proposals were put forward to hold a rectors' forum, film and culture days mutually.
The leaders also exchanged views on issues on the international agenda and reviewed the plan for future high-level meetings.