Россия қўшини Нью-Йоркни эгаллади
Россия мудофаа вазирлигига кўра, "Центр" қўшини бўлинмаларининг фаол ҳаракатлари натижасида Украина ҳарбий бўлинмалари мағлубиятга учраган ва Торецк агломерациясидаги стратегик аҳамиятга эга Нью-Йорк аҳоли пункти назоратга олинган.
Ҳудуд руслар томонидан эгалланганини тасдиқловчи бошқа манба йўқ. Гап шундаки, Украина мудофаа вазирлигига яқин ахборот каналлари 20 август куни тунда Донецк вилоятида Нью-Йорк аҳоли пункти учун оғир жанглар кетаётганини хабар қилган эди.
"Украинская правда" нашри эса аҳоли пунктининг 20 фоиз ҳудуди Украина назоратида экани, рус ҳарбийлари Нью-Йоркнинг бир қисмини эгаллаб, Нелиповка ҳудуди томон ҳаракатланганини ёзган.
Донецк вилояти Бахмут туманида жойлашган Нью-Йорк аҳоли пунктида урушга қадар 11 минг аҳоли истиқомат қилган. Россия армияси ушбу ҳудудни эгаллаш учун ёз ойларидан бошлаб ҳаракатга киришган эди.
Нью-Йорк аҳоли пунктига Россия императрицаси Екатерина II томонидан Шарқий Украинага таклиф этилган меннонитлар жамоаси асос солган.  1951-2021 йилларда ҳудуд Новгородское деб аталган.
Россия Украинанинг Донецк вилояти бўйлаб илгарилаётган бўлса-да, ўз ҳудудига кириб борган украин ҳарбий бўлинмаларини ҳали ҳам чиқариб юбора олганича йўқ.

The Russian army has captured New York.
According to the Russian Ministry of Defence, as a result of active operations by the "Center" forces units, Ukrainian military units have been defeated, and the strategically important New York settlement in the Toretsk agglomeration has been taken under control.
There is no other source confirming the area's occupation by Russian forces. It should be noted that channels affiliated with the Ukrainian Ministry of Defence reported on heavy battles for the New York settlement in the Donetsk region on the night of August 20.
The publication "Ukrainska Pravda" has written that 20 percent of the settlement's territory remains under Ukrainian control, and Russian military forces have captured a part of New York, moving towards the Nelipovka area.
Before the war, the New York settlement in the Bakhmut district of the Donetsk region was home to 11,000 residents. The Russian army began its operations to capture this area starting from the summer months.
The foundation of the New York settlement was laid by a community of Mennonites invited to Eastern Ukraine by Russian Empress Catherine II.  From 1951-2021, the area was known as Novgorodskoe.
Although Russia is advancing through the Donetsk region of Ukraine, it still has not managed to repel Ukrainian military units that have entered its territory.