Омбудсман назорати натижаси нима бўлди?
Омбудсман назоратга олган ўта хавфли рецидивист мурожаати натижаси ҳақида жамоатчиликка ахборот берилмаётгани танқид қилинди.
'Омбудсман назорати натижаси нима бўлди?'ning rasmi
2024 йилнинг 30 июль куни ўта хавфли рецидивистни тергов ҳибсхонасига тез-тез чақирилаётгани ҳақидаги хабар Омбудсман томонидан ўрганилаётгани бўйича Омбудсман расмий муносабати эълон қилинган эди.
Унда 2010 йилда озодликдан маҳрум қилинган ўта хавфли рецидивистни 2023-2024 йилларда ҳар ой тергов ҳибсхонасига чақиртирилгани ҳолати бўйича “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсман) тўғрисида”ги Қонунга кўра Бош прокуратурага назорат хати юборилгани маълум қилинган.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган “Омбудсман назорати: Натижаси нима бўлди?” номли хабарда юқоридаги ҳолат бўйича Омбудсман томонидан қўшимча маълумот берилмагани қайд этилган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, мазкур ҳолат Омбудсман назоратида эканлиги, жараён ҳали тугалланмагани сабабли жамоатчиликка қўшимча расмий муносабат берилмагани маълум қилинди.
"Тошкент шаҳар прокуратурасининг шу йилнинг 29 августда берган маълумотига кўра, юқоридаги хабарларда келтирилган ўта хавфли рецидивист маҳкумнинг ИИВ Марказий вақтинча сақлаш ҳибсхонасида бошқа шахслар билан сақланишининг қонунийлигини ўрганиш юзасидан хизмат текшируви тайинланган. Ўтказилган хизмат текширувида аниқланган ҳолатлар ва тўпланган ҳужжатлар Тошкент шаҳар Яккасарой туман прокуратурасига юборилган.
Терговга қадар текширув жараёнида ўта хавфли рецидивист А.Ҳ ва у билан бир камерада сақланган фуқаро Ҳ.Р. ҳамда қайд этилган ҳолатга алоқадор бўлган ички ишлар органлари ходимлардан тушунтириш хатлари олинган.
Ҳозирда мазкур терговга қадар текширув ҳаракатлари якунланмаган ва текширувнинг бориши Тошкент шаҳар прокуратураси томонидан назоратга олинган", - дейилади расмий муносабатда.

What was the result of the Ombudsman's supervision?
The ombudsman was criticized for not informing the public about the outcome of a complaint from a highly dangerous recidivist under supervision.
Image of 'What was the result of the Ombudsman's supervision?'
The Ombudsman's official response on the investigation of frequent calls to the detention facility of a highly dangerous recidivist on July 30, 2024, was announced.
It was announced that a letter of oversight was sent to the Prosecutor's Office according to the law regarding the situation of summoning a highly dangerous recidivist, who was deprived of freedom in 2010, to the investigation detention facility every month in the years 2023-2024.ги
In the news named “Ombudsman oversight: What was the result?” spread on social networks, it is noted that no additional information was provided by the Ombudsman regarding the above situation.
Based on the above, it wasannounced. that this situation is under the supervision of the Ombudsman, and due to the process not being concluded, no additional official response was provided to the public.
"According to the information given by the Tashkent city prosecutor's office on August 29 this year, a service check was ordered regarding the legality of the detention of the highly dangerous recidivist convict A.H. and the citizen detained in the same cell H.R., along with other individuals in the IIV Central Temporary Detention Facility mentioned in the reports. The situations identified during the service check and the documents collected have been sent to the Tashkent city Yakkasaray district prosecutor's office.
During the pre-investigation check, explanation letters from the citizen H.R. detained in the same cell as the highly dangerous recidivist A.H., and from the police officers related to the noted situation were received.
The actions of the pre-investigation check have not been concluded yet, and the progress of the check is under the control of the Tashkent city prosecutor's office," the official response states.