Шавкат Мирзиёев Янги Ўзбекистон кўчасидаги қурилиш ва ободонлаштириш лойиҳалари билан танишди
'Шавкат Мирзиёев Янги Ўзбекистон кўчасидаги қурилиш ва ободонлаштириш лойиҳалари билан танишди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев 10 сентябрь куни Тошкент шаҳрининг Янги Ўзбекистон кўчасидаги қурилиш ва ободонлаштириш лойиҳалари билан танишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Узунлиги 11 километр, эни 86 метр бўлган бу кўча сўнгги йилларда энг катта йўллардан бирига айланди. Шаҳарнинг кенгайиши ва Тошкент вилоятининг туризм салоҳиятидан келиб чиқилса, унинг келажаги ҳам истиқболли.
Шу боис, давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 30 июндаги қарорига асосан, Янги Ўзбекистон кўчасида ишбилармонлик маркази қурилиши ва йўли бўйи инфратузилмаси ривожлантирилиши белгиланган эди. Унга мувофиқ, дирекция тузилиб, меъморий концепция ишлаб чиқилди.
Лойиҳага кўра, кўчанинг икки томонида миллий руҳга уйғун замонавий турар жойлар, меҳмонхона, савдо ва хизмат кўрсатиш мажмуалари қурилади. Сайилгоҳ ва кўнгилочар масканлар, пиёда ва велосипед йўлакчалари ташкил этилади.
Маълумки, бу ерда “Тошкент-Шарқий” аэропорти ва Олимпия шаҳарчаси ҳам қурилмоқда. Президентимиз ушбу иншоотлар атрофини ҳамда уларга олиб борувчи йўл бўйини кўкаламзорлаштириш бўйича кўрсатма берган эди.
Бу галги ташриф чоғида шу борадаги ландшафт дизайни таклифлари кўриб чиқилди. Унга кўра, Янги Ўзбекистон кўчасининг икки тарафи янада обод қилинади. Чинор, эман, лола дарахти, каталпа, писардия, кипарис, ҳинд настарини, лаванда, Сурия атиргули каби дарахт ва буталар декоратив шаклда экилади. Аэропорт олдида иккита фаввора барпо этилади. Умуман, бу ҳудуд Тошкентнинг “яшил белбоғи”нинг бир қисми бўлади.
Давлатимиз раҳбари ландшафт композицияси бўйича ўз тавсияларини билдирди. Бу ерда экология, сифат ва маданият уйғунлашиши кераклигини таъкидлади.

Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction and beautification projects on the New Uzbekistan street.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction and beautification projects on the New Uzbekistan street.'
President Shavkat Mirziyoyev visited the construction and landscaping projects on New Uzbekistan Street in Tashkent city on September 10th. This was reported by the President's press service.
The street, being 11 kilometers long and 86 meters wide, has become one of the largest roads in recent years. Considering the expansion of the city and the tourism potential of the Tashkent region, its future is also promising.
Therefore, based on the decision of our state leader on June 30, 2022, it was planned to construct a business center on New Uzbekistan Street and to develop the infrastructure along the road. Accordingly, a directorate was established, and an architectural concept was developed.
According to the project, modern residential buildings, a hotel, shopping and service complexes in harmony with the national spirit will be constructed on both sides of the street. Recreational and amusement places, pedestrian and bicycle paths will be formed.
As is known, the "Tashkent-East" airport and the Olympic village are also being constructed here. Our President had instructed to landscape the surroundings of these facilities and the roads leading to them.
During this visit, proposals for landscape design in this area were reviewed. According to it, both sides of New Uzbekistan Street will be further beautified. Trees and shrubs such as sycamore, maple, tulip tree, catalpa, pisardia, cypress, Indian lilac, lavender, and Damask rose will be planted in decorative forms. Two fountains will be constructed in front of the airport. Overall, this area will be a part of Tashkent's "green belt".
The state leader made recommendations on the landscape composition. He emphasized the need for harmony between ecology, quality, and culture.