Миллий ассамблея бу бўйича резолюция лойиҳасини маъқуллади.
Франция Миллий ассамблеяси бюроси мамлакат Президенти Эммануэл Макронга нисбатан импичмент жараёнини бошлаш бўйича резолюция лойиҳасини маъқуллади, дея хабар бермоқда zamon.uz.
Қайд этилишича, Миллий уюшма бюроси Эммануэл Макронни ҳокимиятдан четлатиш режасини маъқуллаган.
Макронни ҳокимиятдан четлатиш таклифини “Енгилмас Франция” сўл партияси илгари сурган. Эндиликда парламент қуйи палатасининг олий коллегиал органи бўлган Миллий уюшма бюросида 22 нафар аъзодан 12 нафари сўл партия вакиллари бўлиб, хабар қилинганидек, резолюцияни қабул қилиш учун улардан 12 нафари овоз берган.
Агар резолюция ушбу босқичдан ўтса, парламентнинг ҳар икки палатаси умумий йиғилиш ўтказади. Мазкур резолюцияни 925 нафар депутатдан камида 617 нафари қўллаб-қувватласа, Макрон зудлик билан президентлик лавозимини тарк этиши керак бўлади.

Macron could be removed from the presidency
The Bureau of the French National Assembly has approved a draft resolution to initiate impeachment proceedings against President Emmanuel Macron, reports zamon.uz.
It is noted that, the National Assembly Bureau has approved a plan to remove Emmanuel Macron from power.
The proposal to remove Macron was put forward by the "La France Insoumise" left-wing party. Now, in the National Assembly Bureau, the supreme collegial body of the parliament's lower house, out of 22 members, 12 are representatives of the left party, and as reported , all 12 of them voted for the resolution.
If the resolution passes this stage, a joint session of both chambers of the parliament will be held. Should at least 617 out of 925 deputies support this resolution, Macron will have to immediately resign from the presidency.