Ўзбекистонда Озарбайжон Миллий Мусиқа куни нишонланди
Ўзбекистондаги Ҳайдар Алиев номидаги Озарбайжон Маданият Маркази ташкилотчилиги билан Тошкентда Озарбайжон Миллий Мусиқа куни муносабати билан тадбир ташкил этилди.
Тадбирда фан, маданият ва санъат ходимлари, олий ўқув юртларининг профессор-ўқитувчилари, талабалар, шу ерда яшовчи озарбайжонликлар, журналистлар иштирок этдилар.
Озарбайжон Маданият Марказида ташкил этилган тадбирда дастлаб иштирокчилар фоеда Озарбайжон мусиқасига бағишланган “Миллий мусиқамиз” номли фотокўргазма, китоб стенди ва Озарбайжон мусиқий асбобларидан иборат композиция билан яқиндан танишдилар.
Тадбирни кириш сўзи билан Озарбайжон Маданият Марказининг директор ўринбосари Нодир Алимирзаев очиб бериб, шуни билдирдики, 18 сентябр Озарбайжон профессионал мусиқа санъатининг асосчиси, Шарқда илк опера муаллифи Узейир Ҳожибейлининг таваллуд кунидир. Миллий мусиқий маданиятимиз ўзининг юксак чўққиси учун Узейир Ҳожибейлига қанча ташаккур билдирса, шунча камдир. Директор ўринбосари Н.Алимирзаев Узейир Ҳожибейли 1908 йилда томошага қўйилган илк операнинг муаллифи сифатида мусиқа тарихида қолганини ҳам айтиб ўтди.
Н.Алимирзаев билдирдики, 1995 йилда Озарбайжон Президенти Ҳайдар Алиевнинг фармони билан даҳо бастакор таваллудининг 110 йиллиги арафасида 18 сентябр Миллий Мусиқа куни сифатида эълон қилинди. Бу кун даҳо бастакор Узейирнинг руҳи шоддир, чунки Озарбайжон мусиқаси азиз Қорабоғда, Шушада янграмоқда. У яна таъкидлаб айтдики, Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг бу йил августнинг 22-23 кунларида дўст мамлакатга сафари, имзоланган муҳим ҳужжатлар муносабатларимизнинг юксалишига туртки берди.
Кейинчалик чиқиш қилган Ўзбекистон-Озарбайжон Дўстлик жамияти ижрочи директори, профессор Эркин Нуриддинов икки ўлка орасида мавжуд алоқалардан сўз очиб, сўнгги вақтларда бу алоқаларнинг янада мустаҳкамланганини ва хусусан маданият соҳасидаги алоқаларнинг юксалишида Ўзбекистондаги Ҳайдар Алиев номидаги Озарбайжон Маданият Марказининг буюк роли борлигини ҳам таъкидлаб ўтди.
Тадбирнинг бадиий қисмида Маданият Марказининг қошида фаолият кўрсатадиган “Озарбайжон” рақс ансамбли миллий рақсларимиз билан чиқишлар қилди.
Тадбир сўнггида даҳо бастакор Узейир Ҳожибейлининг айни номдаги опереттаси асосида 1946-йилда лентага ёзилган “Аршин мол олан” филмининг, Ҳайдар Алиев жамғармасининг лойиҳаси билан ранглантирилган ва Ўзбекистондаги Ҳайдар Алиев номидаги Озарбайжон Маданият Маркази томонидан ўзбек тилида субтитр ёзилган варианти томошабинлар эътиборига тақдим этилди.

Scientists, cultural and art workers, university professors and students, Azerbaijanis living here, and journalists participated in the event.
At the event organized at the Azerbaijan Cultural Center, participants first got acquainted with a photo exhibition dedicated to Azerbaijani music called “Our National Music,” a book stand, and a composition of Azerbaijani musical instruments.
The Deputy Director of the Azerbaijan Cultural Center, Nadir Alimirzayev, opened the event with a speech, stating that September 18 is the birthday of Uzeyir Hajibeyli, the founder of professional music art in Azerbaijan and the author of the first opera in the East. Our national musical culture owes a great deal of gratitude to Uzeyir Hajibeyli for its highest peaks. Deputy Director N. Alimirzayev also mentioned that Uzeyir Hajibeyli remained in music history as the author of the first opera staged in 1908.
N. Alimirzayev stated that on the eve of the 110th anniversary of the genius composer's birth, September 18 was declared National Music Day by the decree of the President of Azerbaijan, Heydar Aliyev, in 1995. This day brings joy to the spirit of the genius composer Uzeyir as Azerbaijani music is resounding in dear Karabakh, in Shusha. He further emphasized that the visit of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to the friendly country on August 22-23 this year, and the important documents signed during the visit, have given an impetus to the elevation of our relations.
The Executive Director of the Azerbaijan-Uzbekistan Friendship Society, Professor Erkin Nuriddinov, speaking next, touched on the existing relations between the two countries, stating that these relations have strengthened recently, and particularly emphasized the significant role of the Heydar Aliyev Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan in the enhancement of cultural relations.
The artistic part of the event featured performances of national dances by the “Azerbaijan” dance ensemble, which operates under the Cultural Center.
At the end of the event, a colorized version of the 1946 film “Arshin Mal Alan” based on the operetta of the same name by the genius composer Uzeyir Hajibeyli, realized as a project of the Heydar Aliyev Foundation, and subtitled in Uzbek by the Heydar Aliyev Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan, was presented to the audience.