“Омонқўтон” миллий табиат боғида дарахт ва ўсимликларга зарар етказилгани аниқланди
Самарқанддаги “Омонқўтон” миллий табиат боғига ноқонуний кирган 5 киши дарахт ва ўсимликларга зарар етказгани ҳақида хабар берилган эди. Бош прокуратура ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилганини маълум қилди.
Ушбу миллий табиат боғининг “Йўлсой” бўлими ҳудудида бир қатор фуқаролар томонидан ноқонуний равишда йўл очилиб, 869 метр квадрат майдондаги тупроқлар сурилиб, 1427 метр квадрат майдон тупроқ билан кўмилгани оқибатида жами 2693,9 метр куб муҳофаза этиладиган ҳудудда ўсувчи Ўзбекистон “Қизил китоби”га киритилган 7 турдаги 1 112 туп, ноёб ва йўқолиб бораётган 5 турдаги 1 479 туп ўсимликлар нобуд қилинган, 8 турдаги 64 туп дарахт ва буталар кесилган, нобуд қилинган ва шикастлантирилган.
Бунинг натижасида табиатга 1 миллиард 115 миллион  907 минг сўмлик зарар етказилган.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот котиби ушбу фуқаролар  “Йўлсой” бўлимида жойлашган собиқ оромгоҳ ҳудуди орқали рухсатсиз ва ҳеч қандай ҳужжатсиз экскаватор ва бульдозерлар билан кириб борганини маълуи қилинганди.
Боғ раҳбарияти табиат боғи муҳофаза этиладиган табиий ҳудуд экани, бу ерга рухсатсиз кириш, қурилиш ва қазиш ишларини олиб бориш мумкин эмаслиги ҳақида огоҳлантирган ҳамда ҳудуддан чиқиб кетишни талаб қилган. Огоҳлантиришларга қарамай, фуқаролар ноқонуний тарзда боғ ҳудудига киришда давом этган ва бир неча дарахт ва ўсимликларга жиддий зарар етказган.
Мазкур ҳолат юзасидан Самарқанд вилояти прокуратураси томонидан Жиноят кодексининг 204-моддаси (муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларнинг режимини бузиш) 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатларига киришилди.
Жиноят иши тергови устидан Бош прокуратура назорати ўрнатилган.
Жиноят кодексида Муҳофаза этиладиган табиий ҳудуд ёки объектларни қасддан нобуд қилиш ёки уларга шикаст етказиш кўп миқдорда зарар етказилиши ёхуд бошқача оғир оқибатларга сабаб бўлса, БҲМнинг 50 бараваридан 100 бараваригача миқдорда жарима ёки 2 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши белгиланган.

It was reported that 5 individuals had entered the “Omonquton” national nature park in Samarkand illegally and caused damage to trees and plants. The Prosecutor's Office has announced that a criminal case has been initiated regarding the situation here.
The territory of the “Yolsoy” section of this national nature park saw illegal road construction by a group of citizens, resulting in the scraping of 869 square meters of soil and the burying of 1427 square meters of land, leading to the total destruction of 2693.9 cubic meters of protected area including 1112 plants of 7 types and 1479 plants of 5 types listed in the Uzbekistan “Red Book” of endangered and vanishing species, as well as the cutting and damage of 64 trees and shrubs of 8 types.
As a result, the nature was inflicted with a damage worth 1 billion 115 million 907 thousand UZS.
The spokesperson for the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change reported that these citizens entered the “Yolsoy” section area, a former rest camp, without permission and without any documents using excavators and bulldozers.
The park's management warned that the nature park is a protected natural area, unauthorized entry, construction, and excavation are not allowed, and demanded that they leave the area. Despite the warnings, the citizens continued to enter the park illegally and caused significant damage to several trees and plants.
Concerning this situation, the Prosecutor's Office of the Samarkand region initiated a criminal case under Article 204 (violation of the protected natural area regime) Part 2, and the investigation is in progress.
The General Prosecutor's Office exercises control over the criminal case investigation.
The Criminal Code provides that deliberate destruction of or damage to protected natural areas or objects, if it causes substantial harm or other serious consequences, shall be punishable by a fine of 50 to 100 times the minimum monthly wage or by restriction of liberty for a term of 2 to 5 years or imprisonment for up to 5 years.